نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

  • 1401/10/17 - 09:42
  • - تعداد بازدید: 109
  • - تعداد بازدیدکننده: 107
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
  • /appsettingFree

نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری

نشست روسای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور با دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران برگزار شد که حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نیز در این نشست حضور داشت.
وزیر علوم در خصوص هدف از برگزاری اجلاس روسای دانشگاه‌ها گفت: انتقال تجربیات مفید و همفکری در خصوص مسائل مهم جاری آموزش عالی دو هدف اصلی تشکیل این نشست‌ها است و آنچه که برای من اهمیت دارد این است که با حضور در این جلسات، همکاری ها و رفاقت ها و رقابت های سالم به سوی تحقق اهداف عالی نظام شکل می گیرد.زلفی گل خطاب به روسای دانشگاه‌های حاضر در نشست گفت: اگر دانشگاهی در موردی موفقیتی دارد، حتما مراجعه کنید و از اتفاقات خوب کسب تجربه کنید.
وی با تاکید بر اینکه روسای دانشگاه ها در اتفاقات اخیر به خوبی از دانشجوها  حفاظت کردند؛ گفت: روسای دانشگاه ها نشان دادند که محیط دانشگاه با فرهنگ عمومی جامعه متفاوت است و در فرهنگ دانشگاه سوال و پرسش ارزش است و باید در برابر سوال از فرزندان حفاظت کرد که من سپاسگزارم.
وزیر علوم از روسای دانشگاه ها خواست تا تجربیات ترم جاری دانشگاه‌ها را مکتوب کنند تا در دانشگاه باقی بماند و به نسل مدیریتی بعدی دانشگاه‌ها برسد.
در ادامه این نشست هریک از معاونان و مسئولان وزارت علوم به بیان مهمترین موضوعات در حوزه فعالیت های خود پرداختند.
معاون پژوهشی وزیر علوم بر افزایش بودجه تحقیق و توسعه  و گسترش وقف در آموزش عالی تاکید کرد.
وی افزود: افزایش سهم بودجه تحقیق و توسعه از تولید ناخالص داخلی، توسعه فرهنگ وقف و مشارکت خیّران در دانشگاه‌ها و استفاده از ظرفیت های قانون دانش‌بنیان امری بسیار ضروری است.
در ادامه قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل اذعان کرد: انتقال فناوری، محور همکاری های علمی و بین المللی ایران است و در زمینه انتقال فناوری به خارج ظرفیت های مهمی در دانشگاه‌ها و پارک های علمی و فناوری وجود دارد و دستمان پر است.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز بازنگری در برخی رویه های آموزش عالی را برای تربیت دانشجویانی به عنوان سرباز امام زمان (عج) و دانش آموخته در تراز انقلاب اسلامی، لازم و ضروری عنوان کرد.
دکتر محمد خلج امیرحسینی رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم نیز با تاکید بر ضرورت تسریع در بررسی پرونده های جذب اعضای هیئت علمی گفت: تشکیل منظم و مستمر جلسات هیئت های اجرایی در دانشگاه‌ها، عدم ارجاع پرونده به گروه آموزشی و تمرکز بر فراخوان های پس از سال ۱۴۰۰ از راهکارهای بررسی بموقع پرونده های جذب است.
در ادامه معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با اشاره به اینکه در حال حاضر اعتبارات دولتی فقط جواب هزینه های جاری حقوق و دستمزد را می دهد گفت: طراحی یک مدل تامین اعتبار  مالی مولد برای دانشگاه‌ها ضرورت دارد.
دکتر هاشم داداش پوررئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: جذب دانشجوی بین المللی مورد تاکید وزیر علوم و از برنامه های مهم این وزارت است.
 رئیس سازمان امور دانشجویان اعلام کرد: جذب دانشجوی بین المللی و افزایش سهم ایران از آموزش عالی بین المللی مورد تاکید وزیر علوم و از برنامه های مهم این وزارت است و سازمان امور دانشجویان برنامه هایی را در این راستا تدوین کرده است.
همچنین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز از کسب رتبه 53 ایران در سال 2022 در شاخص نوآوری خبر داد و بر ادامه این روند از سوی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تأکید کرد.
در ادامه دکتر محمد هادی زاهدی مدیرکل فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی وزارت علوم اعلام کرد: تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مکلف به صدور مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان به صورت سند الکترونیکی معتبر و انکارناپذیر هستند.
در بخشی از این اجلاس وزیر صمت اظهار کرد: دانش بنیان یعنی تولید کالایی که کشورهای کمی امکان تولید آن را دارند
سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وقتی می توانیم بگوییم از دانش به نحو احسن برای تولید یک کالا استفاده کرده‌ایم که کالایی را تولید و صادر کنیم که کشورهای کمی در دنیا مثل آن کالا را تولید کنند.
  • گروه خبری :
  • کد خبر : 9
کلمات کلیدی
مدیر سیستم
خبرنگار

مدیر سیستم

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب