معاونت دانشجویی فرهنگی / اخبار > ابلاغ آئین نامه پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

 


  چاپ        ارسال به دوست

ابلاغ آئین نامه پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

ابلاغ آئین نامه پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

وی ضمن اعلام این خبر اظهار کرد : قرآن و عترت، دو ودیعه گران‌بهای رسول خاتم( صلی الله علیه و آله)بوده و شرط بهره‌مندی از هدایت و دوری از گمراهی و رسیدن به مدینه فاضله دنیوی و بهشت اخروی، تمسّک به این دو است. بر این باور در جامعه اسلامی بر همگان و به ویژه بر دستگاه های حاکمیتی فرض است که در توسعه فرهنگ اسلامی منطبق با شاخصه‌های قرآن و عترت بکوشند.


حجت الاسلام قاسمی افزود : در همین راستا؛ جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشگاهیان با هدف نشر و گسترش فرهنگ قرآن و عترت در دانشگاه‌ها از سال 1364 طرح ریزی گردیده و همه ساله برگزار می شود.


وی در خصوص برگزاری این مسابقات در دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم گفت : در این دانشگاه نيز پس از برگزاری هشت دوره مسابقات سراسري قرآن كريم، از سال 1389 این مسابقات را با شکوه هرچه بیشتر با انضمام مسابقات بخش اساتید و کارمندان در قالب «المپیاد قرآن و عترت» تا سال 1395 شد و جهت هماهنگ سازی و همگام بودن با سایر دستگاه های دانشگاهی کشور، به حول و قوه الهي از سال تحصیلی 1396-1395 «المپیاد قرآن و عترت» با عنوان «جشنواره قرآن و عترت(علیهم السلام)» به کار خود ادامه می دهد و «پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت(علیهم السلام) دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم» در سال تحصیلی 1396-1395 طبق آئین نامه ابلاغی به اجرا در خواهد آمد.


قاسمی افزود : این جشنواره در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم همچون سنوات گذشته در دو مرحله دانشکده ای و سراسری برگزار شده و نفرات برتر دانشجویان به سی و دومین جشنواره ملّی قرآن و عترت دانشجویان ایران معرفی خواهند شد.

 
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در خصوص اهداف برگزاری این جشنواره ، اظهار کرد : اعتلاي دانش، ايمان، اخلاق و بصيرت ديني دانشگاهيان و توسعه فضاي معنوي و قرآني در دانشکده های علوم قرآنی و تشويق ایشان به سوی فعاليت‌هاي قرآني و عترت ، گسترش مفاهيم، آموزش‌ها و پژوهش‌هاي قرآن و عترت ، توجه توأمان به الفاظ و مفاهيم قرآن كريم و متون ائمه اطهار با تأكيد بر حفظ، تدبّر و عمل به آن ، گسترش اطلاعات و مباحث كاربردي قرآن و عترت و تقويت محتواي برنامه‌هاي قرآن و عترت ، تعميق نگرش اهل هنر و ادب به قرآن كريم و سيره معصومين و هماهنگي و حركت همسوي همه دستگاه‌هاي آموزش عالي در زمينه مسابقات و جشنواره‌هاي قرآن و عترت از مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره می باشد.


وی در ادامه در خصوص بخش های این جشنواره گفت : این جشنواره شامل بخش آوایی ، کتبی ادبی ، هنری ، پژوهشی ، فناوری و نشریات قرآنی و در مجموع 51 رشته می باشد. 

 
حجت الاسلام قاسمی افزود : بخش آوایی شامل حفظ1، 3، 5، 10، 20 جزء و کل قرآن کریم ، قرائت تحقیق و ترتیل، نغمات آئینی همچون اذان، تواشیح، دعا و مناجات خوانی و تدریس قرآن کریم می باشد.

 
وی همچنین بیان کرد :  بخش معارف قرآنی و سیره معصومین:(کتبی) نیز شامل آشنایی با احادیث اهل بیت(ع) ، مفاهیم نهج البلاغه، آشنایی با مفاهیم صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن، آشنایی با ترجمه و تفسیرقرآن کریم، آشنایی با سیره معصومین(ع) ، احکام، پرسمان قرآنی و اخلاق می باشد.

 
دکترعلی قاسمی درخصوص سایر رشته های این جشنواره گفت :  مقاله نویسی، بررسی و نقد کتاب، تلخیص کتاب، نشریات قرآنی ، رشته های بخش پژوهشی و تولید نرم افزار و اپلیکیشن ، کانال شبکه های مجازی نیز رشته های بخش فناوری هستند.

 
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم افزود : رشته های بخش ادبی شامل شعر، داستان نویسی، نمایشنامه نویسی و فیلم نامه نویسی و همچنین رشته های هنری نیز شامل خوشنویسی، نقاشی و تصویرگری آیات قرآن کریم،  عکاسی، تذهیب، فیلم کوتاه، معرّق و منبّت و طراحی پوستر می باشند و در بخش نشریات قرآنی نیز رشته ها شامل مصاحبه، گزارش، مقاله دینی و قرآنی، طرح روی جلد، گرافیک و صفحه‌آرایی هستند.

 
شایان ذکر است پانزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اردیبهشت ماه سال آینده با حضور نمایندگان دانشکده های علوم قرآنی سراسر کشور برگزار خواهد شد.

 
 


٢٢:٤٧ - پنج شنبه ٣٠ دی ١٣٩٥    /    عدد : ٢٨٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٥٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
مطالب مرتبط
اخبار و اطلاعیه های مرتبط
سامانه های مرتبط دانشجویی فرهنگی