بستن

سه شنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٨
اخبار > برنامه های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در افق پیش رو
 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفت وگو با دکتر کمانکش تشریح شد؛

برنامه های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در افق پیش رو

به گزارش ایحا، دکتر حمید کمانکش یکی از مدیران موفق در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و عرصه های علمی و دانشگاهی است.

وی که عضو هیأت علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم و رییس دانشکده علوم قرآنی زاهدان نیز هست، به تازگی از سوی رئیس دانشگاه به سمت معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه منصوب شده است. در همین راستا گفت وگویی با این فرهیخته علمی انجام داده ایم که متن آن در ادامه می آید.

ایحا ـ لطفا فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی را تشریح کنید.

معاونت فرهنگی دانشجویی، قبلاً دو معاونت جدا بود؛ معاونت فرهنگی با مسئولیت حجت الاسلام والمسلمین قاسمی و معاونت دانشجویی با مسئولیت دکتر کاوند.

در چارت جدید دانشگاه، معاونت فرهنگی و دانشجویی تلفیق شد و در کنار معاونت فرهنگی و دانشجویی، مرکز امور قرآنی راه‌اندازی گردید، تا در فعالیت‌های قرآنی تمرکز پیدا ‌کند.

همان طور که مستحضر هستید فعالیت‌های فرهنگی هم جدای از فعالیت‌های قرآنی نیستند؛ ریشه تمام فعالیت‌های فرهنگی ما به قرآن و عترت باز می‌گردد؛ به این خاطر ما رابطه تنگاتنگی با هم خواهیم داشت؛ یعنی معاونت فرهنگی و دانشجویی و مرکز امور قرآنی؛ ان‌شاء‌الله در کنار هم سعی می‌کنیم فعالیت‌های فرهنگی را به طور ویژه‌ای پیش ببریم.

معاونت دانشجویی نیز چند حوزه مشخص برای فعالیت دارد؛ حوزه‌هایی مانند تغذیه، خوابگاه، امورات صنفی رفاهی، تربیت بدنی، مشاوره، وامها، کمیسیونهای موارد خاص و کمیته های انضباطی دانشجویان. این‌ها از حوزه‌های خاص و تخصصی دانشجویی هستند که پرکار هستند و هر کدام مشغله های مربوط به خود را دارند.

حجت الاسلام والمسلمین قاسمی و آقای دکتر کاوند در دو معاونت فرهنگی و دانشجویی زحمات زیادی کشیدند، کارهای خوبی انجام دادند، ما هم راه همان بزرگواران را ادامه خواهیم داد و سعی می‌کنیم از بسترسازی آن بزرگواران استفاده کنیم و متناسب با نیاز روز هم برنامه‌های جدیدی اضافه کنیم.

ایحا ـ چه برنامه‌ریزی برای معاونت انجام شده است؟

برنامه‌ریزی ما برای معاونت فرهنگی و دانشجویی، برنامه‌ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت است؛ حدود یک ماه است که این انتصاب اتفاق افتاده و توفیق خدمت‌گذاری در معاونت فرهنگی دانشجویی را داشتیم؛ در این یک ماه ما از تشکل‌های فرهنگی و وضضعیت فرهنگی دانشجویی دانشکده‌ها کسب اطلاع کردیم و بیشتر در امورات دانشجویی متمرکز شدیم.

چون آغاز سال تحصیلی نزدیک بود ما باید در این یک ماه، امورات تغذیه، خوابگاه و فرآیندهای آن را به طور ویژه سامان می‌دادیم؛ به همین دلیل بیشتر فعالیت معاونت، در حوزه دانشجویی متمرکز بوده است؛ در خصوص مسئولان خوابگاه برنامه‌هایی داشتیم و پیگیری‌هایی انجام دادیم. وضعیت آشپزخانه‌ها و برنامه غذایی دانشجویان را تعیین تکلیف کردیم؛ پیگیری هایی را از صندوق رفاه برای اخذ کمک هزینه تغذیه و استفاده از پشتیبانی‌های صندوق رفاه مانند خرید ارزاق موردنیاز آشپزخانه‌ها انجام دادیم؛ که همه این‌ها انجام گرفته و به سامان رسیده‌ است.

در حوزه تغذیه، آشپزخانه‌ها، آشپزها، قراردادهای آشپزی، مواد غذایی، خوابگاه، نیازهای خوابگاهی، تعمیرات و تجهیزات خوابگاه کارهایی را با همکاری معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه انجام دادیم و دانشکده ها آماده پذیرایی از دانشجویان هستند.

در بخش دیگری از فعالیت ها، کمیسیون دانشجویی را داشتیم؛ اطلاعات و آمار مشمولان کمیسیون را از دانشکده‌ها اخذ کرده و تاکنون با فاصله دو هفتگی، دو کمیسیون برگزار شده و نتایج آن ابلاغ شده است. در خصوص کمیته انضباطی، اعضای کمیته، احکام جدیدی نیاز داشتند که در حال پیگیری و در مرحله نهایی شدن است؛ امیدواریم هر چه زودتر کمیته انضباطی هم فعال شود.

برنامه ما این بوده که تا آغاز سال تحصیلی، امورات دانشجویی را ببندیم و بیشتر به نظارت بپردازیم؛ یعنی یک برنامه‌ریزی زیربنایی داشتیم که به دانشکده‌ها اعلام شد، در حین ترم نیز نظارت بر اجرای برنامه‌ها و اخذ نظرات و پیشنهادات برای بهتر اجرا کردن امورات صنفی رفاهی مربوط به دانشجویان را خواهیم داشت.

کار فرهنگی را نیز تازه شروع کرده ایم؛ یعنی در کار فرهنگی صرفاً اطلاعات و آمار را جمع‌آوری کرده‌ایم و با اجرایی شدن چارتهای جدید دانشکده ها، کار فرهنگی ما هم ویژه شروع خواهد شد. بنا داریم در ادامه مسیر، بیشتر روی کار فرهنگی وقت بگذاریم و بتوانیم با اقدامات مناسب فرهنگی، برنامه‌های خوب  تربیتی و قرآنی را با کمک مرکز امور قرآنی در دانشکده‌ها اجرا کنیم تا به خروجی‌های مورد نظر برسیم. که این هم در طول ترم، محقق خواهد شد و برنامه‌هایی را داریم.

ایحا ـ لطفا توضیح بیشتری در مورد برنامه‌های فرهنگی بفرمایید.

در خصوص فرهنگی ما در طول یک ماه گذشته اطلاعات تشکل‌های دانشجویی فرهنگی را از دانشکده‌ها گرفته‌ایم؛ دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها را بازنگری داشتیم، خلأ‌های تربیتی دانشکده‌ها را جمع آوری کرده و فعالیت‌های لازم فرهنگی را از خود دانشکده‌ها کمک گرفتیم و جمع‌بندی کردیم و در خصوص همه این‌ها هم مکاتباتی را داشتیم.

همکاران مستحضر هستند که دانشگاه در طی یکی دو سال اخیر به چند سند بالادستی رسیده است؛ اسناد بالادستی که برای اولین بار محصول خود دانشگاه هستند، البته اسناد بالادستی دانشگاه هم تابع اسناد بالادستی نظام است؛ بومی‌سازی شده است و در دانشگاه به اسناد بالادستی تبدیل شده است؛ از جمله سند چشم‌انداز 1404، سند راهبردی دانشگاه و برنامه دو ساله دانشگاه؛ این‌ها سه سند مهمی هستند که به آن‌ها رسیده‌ایم.

در برنامه دو ساله، ما برنامه‌های اجرایی را در ذیل هر معاونت و بخش در شورای راهبردی تدوین کرده‌ایم.

ما در معاونت، در ذیل هر برنامه باید فعالیت‌های لازم را برای نیل به اهداف تدوین شده در سند راهبردی، احصاء کنیم که این کار آغاز شده و در این راستا دو کمیته ی فعالیت‌های دانشجویی و فعالیت‌های فرهنگی را فعال کرده ایم.

در این کمیته ها، همکاران دخیل در امورات فرهنگی و دانشجویی، مدیریت مربوطه و کارشناسان مرتبط عضو هستند؛ یعنی در کمیته فعالیت‌های دانشجویی، مدیریت دانشجویی و کارشناسان دانشجویی، در کمیته فعالیت‌های فرهنگی هم مدیریت فرهنگی و اجتماعی و کارشناسان فرهنگی و اجتماعی ما عضو هستند. از هر معاونت هم یک نفر به عنوان عضو دعوت شده است؛ معاونت آموزش، معاونت پژوهش، معاونت توسعه مدیریت و منابع، مرکز امور قرآنی و مدیریت برنامه‌ریزی راهبردی. از دانشکده‌ها هم سه نفر که سابقه کار فرهنگی دانشجویی دارند و به نظر می‌رسد صاحب نظر و ایده باشند، به نمایندگی از دانشکده‌ها دعوت شده‌اند.البته نظرات کل دانشکده‌ها به صورت مکتوب اخذ شده و این سه نماینده، جدای از نظرات اخذ شده در جلسات حضور خواهند داشت. با تمام دانشکده‌ها مکاتبه شده است و نظراتشان به صورت کامل اخذ و جمع بندی شده است که در کمیته مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

کمیته، فعالیت‌های لازم را تدوین می‌کند و پس از طی مراحل قانونی، ریزفعالیت‌های لازم در ذیل برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی را به دانشکده‌ها ابلاغ می‌کنیم که در طول دو سال، این فعالیت‌ها مبنای عملکرد و ارزیابی ما قرار می گیرد.

به هر شکل سعی کرده‌ایم که فعلاً زیرساخت‌ها را آماده کنیم و به برنامه کوتاه مدتی برسیم و در نگاه بلندمدت هم برنامه‌دار و هدفمند پیش برویم؛ یعنی درگیر روزمرگی نشویم تا خروجی لازم را داشته باشیم. این که چه نوع فعالیت‌هایی احصا شده است؟ راهکار اجرایی آن‌ها چیست؟ چند نوع برنامه اجرا خواهد شد؟ برای منابعشان چه فکرهایی شده است؟ همه این‌ موارد در کمیته تدوین فعالیت‌ها مورد بررسی قرار می گیرد و سعی می‌کنیم تا حد امکان برنامه‌هایی براساس واقعیت و وضعیت موجود تدوین کنیم تا به یاری خداوند در اجرای آن‌ها بتوانیم حداکثر توفیق را داشته باشیم.

ایحا ـ برنامه فرهنگی خاصی برای دانشکده‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اید؟

برنامه‌های فرهنگی ما با شروع سال تحصیلی آغاز می‌شود؛ مهمترین برنامه شروع سال تحصیلی ما، آیین آغاز سال تحصیلی است که برنامه‌های آن ابلاغ شده است؛ 29 مهرماه در همه دانشکده‌ها آیین آغاز سال تحصیلی را با برنامه‌های مختلف داریم: سخنرانی، اردو، بازدید از مراکز تاریخی و مراکز علمی شهرستان توسط دانشکده‌ها و اهدای هدیه، جلسات توجیهی برای دانشجویان جدیدالورود و ... . اینها برنامه‌های هستند که همزمان با آغاز سال تحصیلی اجرایی خواهند شد.

برنامه‌های فرهنگی در ابتدای سال جاری با شناسه‌های مشخص به دانشکده ها ابلاغ شده‌اند و با شروع سال تحصیلی، آن برنامه‌ها مانند نیم سال گذشته اجرا می‌شوند.

ایحا ـ برنامه هایی که ابلاغ شده است کدام است؟

برنامه ها در قالب برنامه های سال 1398 در رئوسی چون مراسمات مناسبتی، نشست‌های قرآنی، جلسات تدبر در قرآن، کرسی‌های آزاد اندیشی، جلسات دعا، نشست های اخلاقی و ... به دانشکده ها ابلاغ شده است.

ایحا ـ با تشکر از شما بابت فرصتی که در اختیار قرار دادید.


١٥:٥٣ - چهارشنبه ١٧ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٣٩٧٥    /    تعداد نمایش : ٥١٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج