ورود به پنل کاربری
اخبار > از لزوم مسئله محوری تا اهمیت کاربردی بودن پژوهش‌ها
 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفتگو با سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مطرح شد؛

از لزوم مسئله محوری تا اهمیت کاربردی بودن پژوهش‌ها

به گزارش پایگاه خبری ایحاء به نقل از تسنیم، پژوهش به‌عنوان بازگوکننده و ابزاری برای بازنگری در پدیده‌ها، رخدادها و حتی رفتارها باید در اولویت‌های کشور قرار گیرد، زیرا با تنها روشی که می‌توانیم راه‌کارهای مشکلات را دقیق و کاربردی به دست بیاوریم تحقیق و پژوهش است.

 
دانشگاه‌ها به‌عنوان متولی اصلی پژوهش در دنیا بیشترین مسئولیت را در بازگرداندن جایگاه و منزلت پژوهش به‌عنوان حلقه گمشده دستگاه‌ها در ایران بر عهده داشته و نمی‌توانند و نباید تنها به یک هفته اکتفا کنند.

در همین خصوص، علیرضا کاوند ضمن گرامیداشت هفته پژوهش به عمده فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم پرداخت و اظهار داشت: این دانشگاه هرساله در آذرماه،  مقارن با هفته پژوهش و فناوری، همایش هفته پژوهش را برگزار می‌کند.

 
 به گفته سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، این همایش در سال جاری طبق روال هرسال از 16 آذر آغاز و تا 21 آذرماه ادامه دارد.

 
وی با بیان اینکه عناوین برنامه‌های هفته پژوهش دانشگاه در دو بخش تکلیفی و غیر تکلیفی تعریف‌شده است، افزود: این برنامه‌ها  در دانشکده‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم  اجرا و از طرف ستاد دانشگاه در دفتر مرکزی و معاونت فناوری و پژوهش دانشگاه به دانشکده‌ها ابلاغ می‌شود.

 
کاوند ادامه داد: دانشکده‌های دانشگاه علوم و معارف قرآنی طبق درخواستی که برای هفته پژوهش از آن‌ها می‌کنیم، فرم‌ها و اطلاعاتی را تکمیل و ریز دقیق برنامه‌های خود را به دفتر معاونت فناوری و پژوهش دفتر مرکزی اعلام می‌کنند، ما نیز رئوس برنامه‌ها را معرفی و آن‌ها مصداق‌ها را به ما معرفی می‌کنند و نهایتاً مجوز برگزاری برنامه را به دانشکده‌ها می‌دهیم.

 
استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم رئوس برنامه‌های تکلیفی به دانشکده‌ها را مورداشاره قرار داد و گفت: برگزاری نشست‌های علمی- تخصصی در حوزه علوم قرآنی، برگزاری کارگاه اصول و فنون نگارش مقالات علمی، برگزاری کارگاه آشنایی با نرم‌افزارهای کاربردی نور و سامانه‌های نورمگز و مگ ایران، معرفی یک پایان‌نامه برتر دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دفاع شده در بازه زمانی یک شهریور 97 تا 31 آبان ماه 98 مندرج در فرم دفاعیه و تکمیل عضو هیئت‌علمی برتر پژوهشی و دانشجوی برتر پژوهشی ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های تکلیفی هفته پژوهش دانشگاه هستند.

 
وی با بیان اینکه تغییری که برنامه‌های هفته پژوهش امسال نسبت به سال گذشته داشته، این بوده که برنامه‌ها به دو بخش تکلیفی و غیر تکلیفی تقسیم‌شده است، خاطرنشان کرد: برگزاری نشست علمی- تخصصی ازجمله برنامه‌های تکلیفی هستند که باید حتماً انجام شود.

 
کاوند در رابطه با مهم‌ترین عناوین برنامه‌های غیر تکلیفی نیز گفت: اگر این برنامه‌ها ظرفیت برگزاری و اجرا داشته باشند به تشخیص رئیس دانشکده و شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده در دانشکده مقصد انجام می‌شود.

 
برگزاری کارگاه نقد کتاب

 
به گفته سرپرست معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزاری کارگاه نقد کتاب و برپایی نمایشگاه کتاب با اولویت عرضه آثار تولیدشده اعضای هیئت‌علمی دانشگاه، پایان‌نامه‌های برتر، معرفی سامانه‌های دو فصلنامه‌های علمی دانشگاه به‌صورت تصویری و معرفی و فروش نرم‌افزارهای نور ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های غیر تکلیفی این دانشگاه در هفته پژوهش هستند.

 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ستاد عالی هفته پژوهش و فناوری در استان قم مانند استان‌های دیگر فعال است، دانشکده علوم قرآنی قم به دلیل واقع بودن در استان قم، اجازه شرکت در هفته پژوهشی استان را دارد و ما پژوهشگران نمونه دانشگاهمان را که فقط از استان قم انتخاب می‌شود را انتخاب می‌کنیم، درنتیجه سه نفر از اساتید و پژوهشگران را امسال به دانشگاه قم جهت ارزیابی معرفی خواهیم کرد.

 
کاوند افزود: به‌موازات این قضیه به 19 دانشکده دیگر نیز نامه زده‌ایم که در استان  مربوطه خودشان در هفته پژوهش استان خودشان فعال باشند، چراکه فعالیت‌های آن‌ها در هفته پژوهش استان قم دیده نمی‌شود، همچنین دانشکده‌ها را توجیه کرده‌ایم که برای معرفی پژوهشگران برتر خودشان نهایت همکاری را با استانداری استان‌های خود داشته باشند.

 
استادیار دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پایان تأکید کرد: از میان 80 هیئت‌علمی کل دانشگاه فقط 13 هیئت‌علمی دانشکده علوم و معارف قرآن کریم وارد پروسه رقابت و ارزیابی علمی هفته پژوهش استان می‌شوند و سایر هیئت‌علمی‌ها هرکدام در استان مربوطه خودشان مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.


٠٩:٣٠ - سه شنبه ٢٦ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٤٢٢٢    /    تعداد نمایش : ٦٠١


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج