بستن

دوشنبه ١١ فروردين ١٣٩٩
اخبار > تشریح فعالیت‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در نشست شورای دانشگاه
 


  چاپ        ارسال به دوست

تشریح فعالیت‌های دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در نشست شورای دانشگاه

به گزارش پایگاه قرآنی دانشگاهی ایحا، جلسه شورای دانشگاه با حضور سرپرست، معاونان و روسای دانشکده های علوم قرآنی برگزار شد و مسئولان به ارائه گزارش فعالیت های دانشگاه در سال 1398 پرداختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب، سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در نشست اعضای شورای دانشگاه که با حضور معاونان و مدیران ستادی دانشگاه و روسای دانشکده های علوم قرآنی سراسر کشور در تاریخ یکم و دوم بهمن ماه در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در قم برگزار شد، به تشریح فعالیت‌های یکسال گذشته دانشگاه پرداخت.

وی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که دانشگاه در یکسال گذشته با آن روبرو بود، این بود که دانشگاه‌های وابسته به دستگاه های اجرایی باید غیرانتفاعی می‌شدند و یا در دانشگاه دیگری ادغام می‌‌شدند که این موضوع در مرحله اول با توجه به وابستگی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به سازمان اوقاف ما را نیز شامل می‌شد که به لطف خداوند، با برگزاری جلسات مختلف و پیگیری‌های بسیار این مشکل برطرف شد و ثابت کردیم که دانشگاه از بودجه عمومی دولت در سازمان اوقاف استفاده نمی‌کند و بودجه دانشگاه از بخش انتفاعی سازمان اوقاف در بحث موقوفات است.

 سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم یکی دیگر از موضوعات مهم را تغییر شرایط و وضعیت دانشگاه عنوان کرد و افزود: قبل از تصویب اساسنامه شرایط خاصی در دانشگاه حاکم بود و تصمیم گیری‌ها توسط شخص ریاست سازمان اوقاف، رئیس دانشگاه و یا هیأت رئیسه صورت می‌گرفت ولی در حال حاضر شرایط کاملا متفاوت است و بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها بعد از تصویب در هیأت امناء لازم‌الاجرا می شود.

وی ادامه داد: در بحث بودجه دانشگاه نیز بازرسی کل کشور مرتب بودجه را بررسی می‌کند و دیوان محاسبات مرتب آن را تحت نظر دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقیب با اشاره به تدوین سند تشکیلاتی و چارت دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، خاطرنشان کرد: شرح وظایف افراد نوشته شده و در حال ابلاغ است و باید طبق همین اسناد تصویب‌شده فعالیت‌ها انجام و عملیاتی شود.

وی گفت: سند چشم‌انداز دانشگاه هم با زحمت بسیار و جلسات طولانی تهیه و تدوین شد و ذیل آن برنامه اجرای ۲ ساله، ۴ ساله و ۷ ساله دیده شده است که همه معاونان، اعضای هیأت علمی، مدیران و رؤسای دانشکده‌های علوم قرآنی باید به این سند پایبند باشند تا دانشگاه در ۷ سال آینده به نقطه مطلوب برسد.

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این‌که تعیین وضعیت اعضای هیأت علمی صورت گرفته و تمامی پرونده‌های مربوط به جذب و تبدیل وضعیت در دانشگاه انجام می‌شود، افزود: کمیته‌های علمی و عمومی دانشگاه نیز تشکیل شده است.

وی وضعیت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم را مطلوب دانست و بیان داشت: به دنبال گرفتن مجوز ۵ مجله علمی پژوهشی هستیم که اخذ این مجوزها برای دانشگاه امری حیاتی و ضروری است و از معاونت پژوهش خواسته شده که همت خود را برای اخذ مجوز مجلات داشته باشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقیب ادامه داد: اخذ مجوز برای مجله بین‌المللی ۳ زبانه نیز در هیأت امنای دانشگاه تصویب و تفاهم‌نامه‌ی آن آماده شده است تا با همکاری دانشگاه امام صادق(ع) یک مجله مشترک به زبانهای عربی، انگلیسی و فارسی در سطح بین‌المللی داشته باشیم.

وی به رشد مقالات علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اشاره کرد و گفت: نسبت رشد مقالات در یکسال گذشته نسبت به سال ۸۷ تا ۹۷ که ۱۰ سال بوده، رشد ۹۰۰ درصدی است و این نشان می‌دهد رشد پژوهشی دانشگاه مطلوب است و باید ادامه پیدا کند.

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این‌که در یکسال گذشته همکاری هایی نیز با سازمان سمت در راستای چاپ کتاب‌های دانشگاه صورت گرفته و کمیته مشترکی تشکیل شده است، افزود: در حال حاضر ۳ کتاب دانشگاه در مرحله چاپ قرار دارد و ۷ کتاب نیز در مرحله نهایی تکمیل منبع هستند و تا سال آینده ۱۰ کتاب اعضای هیأت علمی چاپ خواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به ضرورت صرفه‌جویی در دانشکده‌های علوم قرآنی اشاره کرد و اظهار داشت: بودجه ما در سال آینده تغییر چندانی نخواهد داشت و اگر هم تغییری داشته باشد بحث تورم، افزایش حقوق‌ها و ... را داریم و راهی جز صرفه‌جویی و ایجاد منابع پایدار برای دانشگاه باقی نمی‌ماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقیب در پایان تصریح کرد: دانشکده‌های علوم قرآنی باید با سیاست‌هایی که در دانشگاه و از سوی هیأت امناء ابلاغ می‌شود همسو باشند تا بتوانیم به نقطه ایده‌آل و هدف متعالی برسیم.

 

دکتر مهدی داوری ، سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیز در این جلسه با بیان این که در سال جاری 69 درصد جذب دانشجویان دانشگاه محقق شد، بیان داشت: این وضعیت مطلوب و قابل قبول است ولی ایده ال نیست و باید بهتر از این شود.


وی افزود: دانشکده های علوم قرآنی دقت داشته باشند اگر سقف دانشجویان جذب شده آنها کمتر از حد مجاز باشد، امکان برگزاری کلاس با توجه به هزینه ها در آن دانشکده ها وجود نخواهد داشت و باید دانشجویان به دانشکده های دیگر ارجاع داده شوند و بهتر است رؤسای دانشکده ها در این زمینه توان بیشتری به خرج دهند.


سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به این که امسال مجور راه اندازی 4 مقطع کارشناسی ارشد را داریم، ادامه داد: این مقطع به دانشکده هایی اختصاص پیدا می کند که دارای دانشیار هستند و یا ظرفیت های لازم را برای راه اندازی این مقطع دارا هستند.


وی همچنین به راه اندازی دانشکده مجازی در آینده ای نزدیک اشاره کرد و گفت: کلید این کار زده شده و 30 درصد محتوای آموزشی نیز آماده شده است که به محض نهایی شدن، اخذ مجوز افتتاح دانشکده مجازی نیز در دستور کار قرار می گیرد.


دکتر داوری با بیان این که چهار رکن برای بحث کیفی سازی آموزشی دانشگاه در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: این چهار رکن شامل استاد، دانشجو، فرآیند آموزش و عوامل اجرایی کمک کننده و ناظر بر فرآیند آموزش هستند.


وی افزود: در بحث استاد نیاز است که بیان و شیوایی استاد در تدریس، به روز بودن استاد در زمینه استفاده از وسایل کمک آموزشی، توانمند بودن استاد جهت برقراری ارتباط با دانشجویان و فرآیند جذب استاد مورد توجه قرار گیرد و استاد قبل از تدریس طرح درس خود را به دانشکده ارائه دهد.


سرپرست معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه تصریح کرد: رؤسای دانشکده های علوم قرآنی باید در بحث آموزش دانشجویان جدی ورود کنند و ارزیابی اساتید و دروس ارائه شده را داشته باشند.


وی ادامه داد: در بخش دانشجویان نیز ما با سه نمونه دانشجوی مستعد، متوسط و ضعیف مواجه هستیم که جا دارد مسئولان، کلاس های آموزشی فوق برنامه برای دانشجویان مستعد و نخبه برگزار کنند، به آنها اعتماد و شخصیت دهند و از این دانشجویان به عنوان دستیار آموزشی بهره مند شوند.


دکتر داوری در پایان اظهار داشت: در دو رکن فرآیند آموزش و عوامل اجرایی کمک کننده و ناظر بر فرآیند آموزش نیز برنامه هایی را داریم که به کیفی سازی برنامه های آموزشی دانشکده های علوم قرآنی کمک خواهد کرد.

 

همچنین دکتر حمید کمانکش، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در جمع روسای دانشکده های علوم قرآنی سراسر کشور با بیان این که معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در سه بخش فرهنگی، دانشجویی و مشاوره و سلامت فعالیت دارد، اظهار کرد: در همین راستا برنامه های جامعی طراحی و تدوین شده است.وی افزود: تمرکز بر اصلاح فرآیندها و تدوین سیاست ها در حوزه های مختلف خوابگاه، تغذیه، سلامت و ...، تدوین فعالیت های قابل اجرا ذیل برنامه 2 ساله دانشگاه، آماده سازی 225 فعالیت و 18 طرح کلان فرهنگی جهت ابلاغ به دانشکده ها، اجرای طرح مطالعاتی، حلقه های معرفتی، کمیسیون های نظریه پردازی و نشست های تبیینی و انگیزشی و همچنین برگزاری جلسات توجیهی و کانال های تبادل تجربیات و برنامه های فرهنگی و مذهبی مختلف بخشی از فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قران کریم به شمار می رود.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه با بیان این که تمام فعالیت های ابلاغ شده به دانشکده های علوم قرآنی شناسه دار شده و طبق شناسه برای آنها بودجه اختصاص پیدا خواهد کرد، ادامه داد: تقاضا داریم که دانشکده ها برنامه محور حرکت کنند و طبق برنامه های ابلاغی و ساز و کارهای تدوینی پیش بروند.


وی برگزاری جلسات با معاونان فرهنگی سازمان اوقاف و وزارت علوم در راستای فعالیت های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، برگزاری دوره آموزشی برای کارشناسان فرهنگی  منطقه 4 کشور در مشهد مقدس و برگزاری اردوهای جهادی را بخش دیگری از فعالیت های معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه عنوان کرد.


دکتر کمانکش گفت: معاون فرهنگی و دانشجویی روز شنبه 5 بهمن ماه 1398 نیز میزبان نشست معاونان و مدیران فرهنگی دانشگاه های منطقه 4 کشور در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خواهد بود که امیدواریم این نشست هم به خوبی برگزار شود.

 

دکتر علیرضا کاوند، سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه هم در جلسه شورای دانشگاه به تشریح فعالیت های معاونت پژوهشی پرداخت و اظهار داشت: برگزاری نشست های تخصصی، همایش های بین المللی و ملی و منطقه ای، امور پایان نامه و مجلات، کارگاه های آموزش نگارش مقالات و امور کتابخانه ها بخشی از فعالیت های معاونت پژوهش در دانشگاه است.


وی افزود: کارگاه های دانش افزایی و مهارت افزایی اعضای هیأت علمی، تشکیل جلسات نقد کتاب، برگزاری کارگاه های آشنایی با نرم افزارهای کاربردی، امور انتشارات و نمایشگاه کتاب، راه اندازی سایت معاونت پژوهش دانشگاه و انجام قردادها و تفاهم نامه های پژوهشی نیز از دیگر فعالیت های معاونت پژوهش و فناوری به شمار می رود.


سرپرست معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این که در آینده ای نزدیک کتابخانه دیجیتال دانشگاه نیز راه اندازی خواهد شد، ادامه داد: در همین راستا هماهنگی هایی نیز با دانشکده های علوم قرآنی صورت گرفته است.


وی تأسیس شورای انتشارات دانشگاه، فعال شدن حوزه انتشارات، برگزاری کرسی های مهارت افزایی و ترویجی و کارگاه های آموزشی را از دیگر فعالیت های معاونت پژوهش عنوان کرد و گفت: انعقاد تفاهم نامه هایی نیز با پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پژوهشگاه صدرا، دانشگاه مالک اشتر، دانشگاه امام صادق(ع)، شورای عالی حوزه های علمیه، مؤسسه منظومه خرد، انجمن قرآن و تحول علوم و سازمان فرهنگ و ارتباطات داشته ایم.


کاوند با بیان این که در سال جاری جشنواره پژوهش در دانشکده های علوم قرآنی با مدل جدیدی نسبت به گذشته برگزار شد، خاطرنشان کرد: نفرات برتر پژوهشی در سال 97 و 98 نیز با سبک جدید و معیارهای متفاوت انتخاب شدند.


وی در پایان به ارائه گزارشی از مقالات علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم پرداخت و افزود: مقالات دانشگاه در شش ماهه اول سال 98 نسبت به 10 سال گذشته رشد 400 تا 900 درصدی در بخش مقالات علمی ترویجی، علمی تخصصی، علمی پژوهشی، همایش های منطقه ای و ملی و بین المللی و بخش ترجمه و تألیف داشته است.


٠٩:٣٤ - يکشنبه ٦ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٤٣٥١    /    تعداد نمایش : ٢٣٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج