ورود به پنل کاربری
اخبار > اهمیت بخشیدن به فعالیت های فرهنگی دانشجویان، جزء اولویت های اصلی در دانشگاه است
 


  چاپ        ارسال به دوست

اهمیت بخشیدن به فعالیت های فرهنگی دانشجویان، جزء اولویت های اصلی در دانشگاه است

به گزارش ایحا، دکتر حمید کمانکش، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در پنجمین نشست معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های منطقه 4 که در سازمان مرکزی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به مهمترین هدف دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم که تربیت دانشجویان قرآنی، انقلابی، مهذّب و در خدمت نظام است، برنامه ریزی جهت انجام فعالیت های فرهنگی دانشجویان و اساتید، جزء اصلی ترین اقدامات دانشگاه می باشد.

وی افزود: در مراکز تربیتی از جمله دانشگاه و آموزش و پرورش ما محدود به آموزش شدیم در حالی که آموزش یک مقدمه است برای رسیدن به هدف بزرگ که تربیت است.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با بیان این که همه تربیت با آموزش اتفاق نمی افتد و آموزش باید در خدمت تربیت باشد، ادامه داد: آموزش به یک افزون نیاز دارد که خلأ افزونی را باید کارهای فرهنگی در دانشگاه ها پوشش دهند.


کمانکش گفت: طبق رصدهایی که انجام شد، به این نتیجه رسیدیم که آموزش های موجود با سرفصل های تعریف شده، آن هدف را حاصل نمی کند و واقعا کار فرهنگی یک کار مهم و اثرگذار در دانشگاه ها خواهد بود.


وی با بیان این که ما در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم مکاتبات و بررسی های متعددی با برخی از اساتید هیأت علمی به عنوان کارشناسان تربیتی، نسبت به شناسایی خلأهای تربیتی در دانشکده های علوم قرآنی داشتیم، افزود: در این مکاتبات سعی کردیم خلأهای تربیتی و راهکارهای فرهنگی را احصاء کنیم که از دل این بررسی ها و تعاملات به 27 خلأ تربیتی و 445 نوع فعالیت برای پوشش دادن این خلأها رسیدیم.


معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم ادامه داد: از این 445 نوع فعالیت دوباره چکیده گیری کردیم و به 225 نوع فعالیت فرهنگی در قالب 18 طرح اعم از نشست های تربیتی، کرسی های آزاداندیشی، مجلات و نشریات فرهنگی و تربیتی، اردوها، فوق برنامه های سالم سازی، اقدامات مربوط به کانون سلامت و ... رسیدیم.


وی با بیان این که طرح ها با محوریت معاونت فرهنگی دانشگاه اجرا می شود و فعالیت ها با پیش بری کانون ها و تشکل های دانشجویی عملیاتی خواهد شد، بیان داشت: تمام این فعالیت ها در سال تحصیلی 99 شناسه دار و بودجه بندی شده تا شاهد اجرای سریع و صحیح این فعالیت ها و رسیدن به خروجی های مناسب باشیم.


کمانکش تصریح کرد: تربیت دانشجوی تمام عیار با سرفصل های خشک آموزشی حال حاضر میسر نخواهد شد و صرف این برنامه ها موجب خمودگی دانشجویان و از بین رفتن شادابی تحصیل در آنها می شود؛ لذا نیاز است در بحث اردوها نیز تمهیداتی اندیشیده شود که دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در این راستا برنامه های خوبی را در دستور کار دارد.


وی در پایان گفت: امروز و در زمان حاضر، مهم ترین رکن دانشگاه بخش فرهنگی است که باید تمام خلأها را پوشش دهد و آموزش و تربیت دانشجویان را تقویت کند.


٠٩:١٦ - سه شنبه ٨ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٤٣٥٥    /    تعداد نمایش : ٧٩٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج