امروز: سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٨

آخرین اخبار دانشکده

 • :

سایت نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
وزارت علوم و تحقیقات پایگاه قرآنی دانشجویی ایحاء

 •  


    چاپ        ارسال به دوست

  جلسه دفاع از پایان نامه در دانشکده علوم قرآنی خوی

  جلسه دفاع از پایان‌نامه قرآنی دانشجو معصومه قربان پور در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده علوم قرآنی خوی برگزار شد.

  به گزارش پایگاه قرآنی-دانشگاهی ایحاء از خوی،جلسه دفاعیه دانشجو معصومه قربان پور دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآنی تحت عنوان بررسی عوامل انسجام متنی در سوره مبارکه انعام به راهنمایی دکتر حسین خانی کلقای و به داوری دکتر جمال طالبی در محل سالن کنفرانس دانشکده برگزار شد.

  این پایان نامه با نمره 17/45 و کسب درجه خوب به پایان رسید.
  چکیده:
  یکی از شاخه های زبان شناسی، تحلیل گفتان است. تحلیل گفتمان، متن است که در واقع، ترکیبی از جمله های مختلف برای رساندن یک مفهوم می باشد. در تحلیل گفتمان، زبان از جنبه های مختلفی بررسی می شود که یکی از آن ها، بررسی عوامل انسجام است. از جمله مسایلی که مورد توجه پژوهشگران علوم قرآنی و شرق شناسان بوده است مساله ی انسجام در قرآن کریم است. یکی از نظریه های مهم زبانی، نظریه ی نظم عبد القاهرجرجانی است. انسجام و پیوستگی به تجزیه و تحلیل کلام و مطالعه ی روابط واژگان و عبارات یک متن می پردازد. این پژوهش   بر اساس نظریه انسجام مایکل هلیدی و رقیه حسن  بعد از بررسی و تعریف عوامل انسجامی از قبیل دستوری، واژگانی و پیوندی؛ این عناصر را در سوره ی مبارکه ی انعام مورد بررسی قرار داده و میزان بسامد و کاربرد آنها را به صورت تحلیل های آماری، مشخص نموده است. در سطح واژگانی، تکرار و تضاد و در انسجام پیوندی، ارتباط اضافی و در انسجام دستوری ارجاع، بیشترین تأثیر را در پیوستگی و یکپارچگی آیات سوره ی مبارکه ی انعام را به خود اختصاص داده است. بنابراین براساس عوامل انسجام متنی، آیات سوره ی مبارکه ی انعام در نهایت انسجام و هماهنگی هستند و روابط تنگاتنگی باهم دارند.
  کلید واژه: سوره انعام، انسجام متنی، انسجام پیوندی، انسجام واژگانی، انسجام دستوری  ١٦:١٧ - چهارشنبه ١٥ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٣٤٧٢    /    تعداد نمایش : ١٥٥


  برای این خبر نظری ثبت نشده است
  نظر شما
  نام :
  ايميل : 
  *نظرات :
  متن تصویر را وارد کنید:
   

  خروج