امروز: سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٨

آخرین اخبار دانشکده

 • :

سایت نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
وزارت علوم و تحقیقات پایگاه قرآنی دانشجویی ایحاء

 •  


    چاپ        ارسال به دوست

  مصاحبه معاونت آموزشی و پژوهشی جدید دانشکده علوم قرآنی خوی

  مصاحبه با دکتر حسین خانی کلقای معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده علوم قرآنی خوی


  به گزارش پایگاه قرآنی -دانشگاهی ایحاء از خوی؛در راستای معرفی دانشکده ها و تبیین دستاوردهای علمی و پژوهشی اساتید هیات علمی ،روابط عمومی دانشکده علوم قرآنی خوی اقدام به انجام مصاحبه با دکتر حسین خانی کلقای عضو هیات علمی و معاونت آموزشی و پژوهشی دانشکده نمود:

  مسئول روابط عمومی:خدمت جناب آقای دکتر خانی سلام و عرض ادب دارم،ضمن عرض خسته نباشید تقاضا دارم ضمن معرفی خود به کلیاتی از رزومه علمی خودتان را بیان فرمایید:

  دکتر خانی کلقای:بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین، بنده هم متقابلا عرض سلام و ادب  دارم،بنده دارای مدرک دکترای تخصصی زبان و ادبیات عرب می باشم.ازسال 1387 در دانشکده علوم قرآنی خوی به عنوان عضو هیات علمی ،مدیر پژوهش و مدیر گروه  در حال خدمت هستم و امیدوارم مسیری که خداوند متعال برای ما مهیا ساخته ،ان شاءالله بتوانیم هر بهتر و بیشتر در خدمت قرآن  و اهل قرآن باشیم.

  بنده علاوه بر فعالیت تدریس و فعالیت های اجرایی،حدود 20 مقاله چاپ شده در سطوح علمی-پژوهشی ،علمی-تخصصی ، علمی-ترویجی و همایش های ملی و بین المللی با همکاران و دانشجویان کار کرده ام ،همچنین استاد راهنمایی ده ها پایان نامه کارشناسی و کارشناسی ارشد را بر عهده داشته ام.در حوزه کتاب ،مجموعه چاپ شده 11 جلدی کتاب داستان حیوانات را ترجمه کرده ام.یک کتاب تحت عنوان" انواع ادب و مکتب های ادبی" از دیگر آثار چاپ شده بنده است. یک کتاب هم با عنوان" تاریخ ادبیات جاهلی "ترجمه کرده ام ،که امسال چاپ شده است.

  مسئول روابط عمومی:پتانسیل ها و نکات مثبتی که شما نسبت به مجموعه دانشکده و دانشگاه وجود دارد مطرح بفرمایید.

  دکتر خانی کلقای:الحمدلله با توجه به تلاش هایی که در حوزه ساماندهی کمی و کیفی دانشگاه و دانشکده ها صورت گرفته آینده روشن و نویدبخش تداعی می شود.در حوزه پذیرش دانشجویان نسبت به دانشگاه هایی که در سطح شهرستان هست ،کیفیت دانشجویان ما خوب است ، دانشجویانی مودب،موقر،با عفت،از لحاظ درسی هم وضعیت ما نسبت به دانشگاه های مشابه خوب است.کیفیت آموزش و نظم درسی و آموزشی خیلی خوب است.در خصوص نظارت و ارزیابی و سلامت امتحانات این ها ویژگی های خوبی است که دانشگاه از این توانایی ها برخوردار است.در عین حالی که برخی از دانشگاه ها بیشتر کیفیت را لحاظ نمی کنند و کیفیت از دستشان خارج شده و به امر کیفیت خیلی کم توجه شده اند.

  یک مساله ای که به نظر من در کنار آموزش اهمیت دارد ،بحث پژوهش هست ، هنوز به امر پژوهش به طور عملی بهاء داده نشده است و جایگاه خودش را در دانشگاه ما پیدا نکرده است ،به این حقیقت می توان از اختصاص بودجه پژوهشی در مقایسه با دیگر بخش های دانتشگاه پی برد.هر چند ناگفته نماند که در این چند سال اخیر زیرساخت های پژوهشی بهتر شده و گام هایی در این عرصه به همت معاونت پژوهشی و مسئولین دانشگاه برداشته شده است. در عین اینکه توجه به امر پژوهش یکی از ماموریت های اصلی دانشگاه است .

  مسئول روابط عمومی :نظر شما در مورد بهره مندی وافی و کافی از حداکثر توان اعضای هیات علمی در دانشگاه چیست ؟

  دکتر خانی کلقای:امروزه مدیریت اگر مدیریت آمرانه باشد دیگر جواب نمی دهد ،بخصوص در حوزه های دانشگاهی .اعضای هیات علمی به عنوان نخبگان فکری جامعه هستند .ما بایستی مسائل را فقط از بالا نگاه نکنیم،با عنایت به اینکه اعضای هیات علمی بیشتر با مسائل آموزشی و پژوهشی درگیر هستند ،چنانچه نظرات این اعضاء به صورت منظم و مدون در مدیریت دانشگاه اعمال بشود حتما موجب ارتقاء کیفی و کمی دانشگاه خواهد شد.

  مسئول روابط عمومی:نظر شما در مورد تغییرات مدیریتی اعمال شده در دانشکده و دانشگاه چیست؟

  دکتر خانی کلقای:با عنایت به تصویب اساس نامه دانشگاه و عزم جدی مسئولین دانشگاه برای عملیاتی نمودن این اساس نامه می توان به ارتقاء کمی و کیفی امیدوار بود.در حوزه برنامه ریزی دانشگاه اگر ما یک نگاه جامع داشته باشیم،به حل مشکلات کمک بهتر و دقیق تری خواهد کرد.در دانشکده هم با عنایت به تغییرات مدیریتی، پیشنهادات مدیریتی ارج نهاده می شود،به عنوان مثال تشکیل شوراها،تشکیل اتاق فکر،الحمدلله یک امیدی را نوید می دهند که با پیگیری های مسئولین دانشکده ان شاء الله این امید کم رنگ نشود. هر چه قدر ما بتوانیم آینده کاری هیات علمی و کارکنان را با برنامه ریزی و قانون مندسازی مسائل دانشگاه به پیش ببریم این عمل حتما در کیفیت آموزش و پژوهش تاثیرگذار خواهد بود.

  روابط  عمومی:سطح علمی و پژوهشی دانشجویان و دانشکده را در مقایسه با دیگر دانشکده ها چطور ارزیابی می کنید؟

  دکتر خانی کلقای:البته بنده دقیق در جریان امر نیستم ولی امر سنجش و مقایسه دانشکده ها در حوزه های مختلف امر خوبی هست .در حوزه پژوهش دانشکده خوی  2 نشریه علمی تاسیس و راه اندازی کرده است (دوفصلنامه مطالعات سبک شناختی و دوفصلنامه احسن الحدیث)و ادامه می دهد،امید است دانشکده برای این دو نشریه رتبه علمی-پژوهشی یا علمی-ترویجی هم بگیرد. همچنین اگر میزان مقالات تولید شده و کمیت و کیفیت آموزشی و پژوهشی دانشکده ها ارزیابی بشود و در تصمیم گیری تخصیص دانشجو به دانشکده ها این فاکتور لحاظ بشود،این خیلی دلگرم کننده است.که بلاخره دانشکده هایی که فعال هستند از امتیازات بیشتری نسبت به دانشکده هایی که فعالیت شان کمتر است برخوردار باشند.

  روابط  عمومی:ضمن تشکر از وقتی که به بنده اختصاص دادید،در آخر اگر مطلب خاصی دارید در خدمتتان هستیم.

  دکتر خانی کلقای:ان شاءالله امید است با برنامه ریزی دقیق و ساماندهی و انضباط علمی و آموزشی دانشگاه ما بتواند یک دانشگاه الگو باشد.چرا که بهترین تبلیغ قرآن این است که ما هر چه دقیق تر و با کیفیت تر بتوانیم دانشگاه مان را اداره بکنیم و در راستای ماموریت های محول شده به پیش ببریم، نه اینکه خدای ناکرده این باعث شود که ما نام قرآن را یدک بکشیم و نتوانیم حق این نام را ادا بکنیم.آرزوی توفیق روزافزون برای خدمتگزاران قرآن کریم دارم.والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته.  ١١:٢١ - چهارشنبه ٨ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٣٤٧٧    /    تعداد نمایش : ١٣٢


  برای این خبر نظری ثبت نشده است
  نظر شما
  نام :
  ايميل : 
  *نظرات :
  متن تصویر را وارد کنید:
   

  خروج