بستن

چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨
معرفی دانشگاه
 

هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی که محور اصلی آن قرآن و آموزه‌های قرآنی بود، مدارس و دانشگاه‌های کشور از فقر شدید نیروهای متخصص قرآنی رنج می‌بردند، از طرفی به‌منظور تقویت و گسترش مبانی و پشتوانه‌های علمی، فکری و عقیدتیِ صحیح و به‌روز؛ و همچنین به‌منظور بهره‌وری مطلوب از موقوفات قرآنی؛ در سال 1361، مرکزی با عنوان «مدرسهٔ تربیت مدرس قرآن کریم» توسط سازمان اوقاف و امور خیریه در تهران آغاز به کار کرد.

 

پس از آن، این مرکز از سال 1368، تحت عنوان آموزشکدهٔ تربیت‌معلم قرآن کریم در مقطع کاردانی، فعالیت خود را در رشتهٔ تربیت‌معلم قرآن مجید از طریق آزمون سراسریِ سازمان سنجش، ادامه داد و در سال 1372 به دانشکده تربیت‌معلم قرآن مجید و سپس دانشکده علوم قرآنی تهران ارتقا پیدا کرد؛ و از همان سال علاوه بر تهران، دانشکدهٔ قم نیز تأسیس شد و در مقطع کاردانی و کارشناسی و رشتهٔ تربیت‌معلم قرآن کریم اقدام به پذیرش دانشجو کرد.

 

ضرورت‌های فرهنگی و آموزشی کشور و استقبال روزافزون از این دانشکده‌ها، باعث شد که از سال 1373، با تأیید رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، علاوه بر تهران و قم، دانشکده‌های دیگری نیز در چهارده شهرِ: مشهد، خوی، مراغه، کرمانشاه، شیراز، زاهدان، زابل، شاهرود، آمل، بجنورد، میبد، ملایر، سبزوار و بندرعباس تأسیس و مشغول به جذب دانشجو شوند.

 

با توجه به حوزه‌های متنوعِ فعالیت‌های قرآنی و نیازهای هرکدام؛ و با در نظر گرفتن امکانات فیزیکی، تجربیات تخصصی و وجود مراکز علمی و پژوهشی، از بهمن‌ماه 1387 تا به امروز، این مجموعه با نام دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به فعالیت خود ادامه داده و با ساماندهی 2 دانشکدهٔ دیگر در شهرهای اصفهان و خمین و مجموع هجده دانشکدهٔ علوم قرآنی، فعالیت خود را گسترش داده است.

 

 

در مقدمهٔ اساسنامهٔ دانشگاه آمده است:

به‌منظور تداوم و توسعهٔ فعالیت‌های علمی سازمان اوقاف در عرصه‌های دینی در راستای هدایت موقوفات و با هدف بهره‌برداری از ظرفیت موقوفات قرآنی در مسیر رفع مهجوریت از قرآن کریم و اختصاص فضای آموزشی و پژوهشی ویژهٔ قرآنی در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی و کشور اهل‌بیت علیهم‌السلام و در جهت نشر، تعمیق و گسترش فرهنگ و معارف قرآن کریم، در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی، «دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم» توسط سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تأسیس می‌شود.

 

 

اهداف این دانشگاه عبارت‌اند از:

  1. تربیت نیروهای متعهد، مؤمن و توانمند در حوزهٔ علوم و معارف قرآنی در زمینه‌های تدریس، تحقیق و تبلیغ
  2. ارائه خدمات علمی فرهنگی به نهادها و سازمان‌های فرهنگی و دینیِ داخل و خارج از کشور در حوزهٔ علوم و معارف قرآن کریم
  3. ارتقاء سطح فرهنگ و دانش عموم جامعه در حوزهٔ علوم و معارف قرآن کریم با تأکید بر ایجاد زمینهٔ مناسب برای فعالیت همه‌جانبهٔ مردم در این زمینه
  4. تربیت کارشناسان متعهد در عرصهٔ امور قرآنی به‌منظور تأمین نیروی انسانیِ موردنیازِ مؤسسات فرهنگی قرآنی، مشاهد مشرفه و مدیریت‌های قرآنی و فعالان امور قرآنی کشور و تأمین معلمان و اساتید قرآنیِ موردنیازِ آموزش و پرورش و آموزش عالی
  5. تبادل پژوهش‌های راهبردی قرآنی با مراکز علمی و پژوهشی جهان

 

 

تعداد دانشجویان فعلی این دانشگاه بیش از 5200 دانشجو می‌باشد که از این تعداد 3400 دانشجوی زن و 1800 دانشجوی مرد در مقطع کاردانی به کارشناسی در رشتهٔ تربیت‌معلم قرآن کریم؛

 

در مقطع کارشناسی در رشته‌های علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، معارف قرآن مجید، علوم و معارف قرآن مجید، علوم حدیث، علوم قرآن مجید و تفسیر قرآن مجید؛

 

در مقطع کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم قرآن مجید، تفسیر قرآن مجید، علوم قرآن و حدیث، تفسیر و علوم قرآن و رشته مدرسی معارف اسلامی

 

و در مقطع دکتری در رشتهٔ تفسیر تطبیقی به‌صورت روزانه و نوبت دوم مشغول تحصیل می‌باشند.

 

این دانشگاه تاکنون در تمامی مقاطع، بیش از 12 هزار دانش‌آموخته داشته است که با توجه به صدور تأییدیه‌های تحصیلی و آمارهای میدانی، بیش از 80 درصدِ این دانشجویان، وارد بازار کار شده یا در مقاطع تحصیلی بالاتر پذیرفته شده‌اند.

 

در این دانشگاه با توجه به ارتقاء سطح علمی اساتید، 73 استاد به‌عنوان اعضای هیئت‌علمی و 860 استاد به‌عنوان اساتید مدعو، به انجامِ فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی می‌پردازند.

 

از افتخارات این دانشگاه، تعداد فعالان قرآنیِ آن است. از مجموع 1502 فعال قرآنی این دانشگاه، 871 نفر قاری و مرتل، 74 نفر حافظ کل قرآن کریم، 25 نفر حافظ 20 جزء، 22 نفر حافظ 15 جزء، 57 نفر حافظ 10 جزء، 90 نفر حافظ 5 جزء، و 350 نفر حافظ زیر 5 جزء قرآن کریم بوده و 13 نفر نیز به‌عنوان نخبگان فرهنگی و قرآنی حائز رتبه‌های ملی و بین‌المللی هستند.

 

نگارش حدود 250 مقاله علمی پژوهشی، علمی ترویجی و علمی تخصصی در مجلات و حدود 500 مقاله در همایش‌های مختلف بین‌المللی و ملی، 72 عنوان کتاب چاپ‌شده، برگزاری 16 همایش ملی و منطقه‌ای، دارا بودن 22 کتابخانه با قریب به 300 هزار عنوان کتاب و حدود 7 هزار عنوان پایان‌نامه دفاع شده، بخشی از فعالیت‌های پژوهشی این مجموعه است.

 

همچنین این دانشگاه بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی پایگاه مرجع دانش (سیویلیکا) در سال 1396، با رشد پنج برابری در تولید علم همراه بوده است.

 

از فعالیت‌های شاخص این دانشگاه، برگزاریِ موفق 12 دوره همایش بین‌المللی پژوهش‌های قرآنی در حاشیهٔ مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران است که در مجموع این دوازده همایش، بیش از 8000 مقاله از 28 کشور جهان به دبیرخانهٔ همایش ارسال شد و مورد داوری قرار گرفت.

 

همچنین برگزاری سی‌امین جشنواره ملّی قرآن دانشجویان کشور در آبان ماه 1394 در شهر مقدس قم از جمله فعالیت‌های شاخص دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم است که طی آن 290 دانشجو از سراسر دانشگاه‌های کشور در رشته‌های مختلف قرآن کریم به رقابت پرداختند.

 

برگزاریِ همه‌سالهٔ جشنوارهٔ قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم از سراسر کشور، از دیگر فعالیت‌های شاخص این مجموعهٔ بزرگ قرآنی است.

 

به امید ترویج روزافزون آموزه‌های قرآنی در سرتاسر جهان و پیشرفت جامعهٔ بشری در سایه‌های تعلیمات دین مبین اسلام؛ ان‌شاءالله ...

 

 

جهت دریافت کلیپ معرفی دانشگاه می توانید از لینک های زیر استفاده کنید:

لیک دانلود با فرمت flv (حجم فایل 179MB)