شنبه ٠٥ فروردين ١٣٩٦

صفحه انجمن علمی / انجمن های علمی

 
       
.
.آغاز مرحله دوم طرح مطالعاتی بینشی با رویکرد پژوهشی در دانشکده های علوم قرآنی
.
.
به گزارش پایگاه قرآنی – دانشگاهی ایحاء ، مرحله دوم طرح مطالعاتی بینشی با رویکرد پژوهشی در دانشکده های علوم قرآنی سراسر کشور آغاز شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۲
کد مطلب: 6195
 
 
حجت الاسلام والمسلمین سید محمد نقیب سرپرست معاونت پژوهش دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در تشریح این خبر اظهار کرد : با عنایت به مشخص شدن نتیجه نهایی مرحله اول طرح مطالعات بینشی ، مرحله دوم این طرح در دانشکده های علوم قرآنی آغاز شد.

 
دکتر نقیب در خصوص مرحله دوم این طرح گفت : به منظور ارتقاء سطح بینشی و معرفتی دانشجویان، فراهم آوردن زمینه مطالعات دین پژوهی و همچنین ترغیب و جهت دهی دانشجویان به پژوهش و تحقیق در حوزه علوم انسانی اسلامی، دوره های حضوری «طرح مطالعاتی بینشی» شامل مطالعه، مباحثه، نشست علمی و پژوهش در دستور کار دانشکده های علوم قرآنی قرار گرفت.

 
وی همچنین افزود : منابع این مرحله، مجموعه کتب « اصول عقاید» از آثار شهید مطهری(ره) می باشد که اولین کتاب از این مرحله، کتاب توحید، طی 6 هفته تا نیمه اول بهمن ماه مورد مطالعه و تحقیق قرار خواهد گرفت.

 
سرپرست معاونت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه در خصوص فرآیند برگزاری مرحله دوم طرح گفت : این مرحله با شیوه مطالعه، مباحثه، کارگاه رفع اشکال و طرح درس جدید  به صورت هر 2 هفته برگزار می گردد که بر این اساس، دانشجویان ابتدا مباحث تعیین شده را مطالعه و سپس به منظور تعمیق و یادگیری بهتر، جلسات مباحثه دانشجویی تشکیل داده و سرفصل های مشخص شده را مباحثه می نمایند و در پایان این دو هفته، در نشست علمی که به منظور جمع بندی و رفع اشکالات مطروحه و همچنین معرفی سرفصل های جدید برگزار می شود، شرکت می نمایند.

 
حجت الاسلام و المسلمین نقیب با تأکید بر اهمیت مطالعات پژوهش محور در اینگونه طرح ها اظهار کرد : از مهمترین نکات این مرحله،  بخش پژوهشی و مقاله نویسی آن است. به منظور ایجاد فضای تحقیق و پژوهش و همچنین ارتقای ظرفیت آموزشی و فکری دانشجویان به ویژه در حوزه¬های مطالعاتی دین پژوهی، دانشجویان شرکت کننده در طرح با کمک اساتید راهنمای دانشکده¬ها، مقالاتی را با موضوعات مرتبط در حوزه مباحث دوره تدوین کرده و پس از اتمام دوره ، همزمان با آزمون پایانی، مقالات دریافتی مورد داوری قرار گرفته و از برگزیدگان تقدیر به عمل می آید.

 
دکتر نقیب در پایان خاطر نشان کرد: ارزیابی این مرحله در دو بخش شرکت فعال در مباحثه و تکمیل  فرم مباحثه به طور صحیح و به موقع (50 نمره) و سپس آزمون پایانی (50 نمره) انجام خواهد گرفت.