معاونت فرهنگی / جشنواره قرآن و عترت

 

š مقدمه:

پيامبر اكرم (ص): إِنِّی تارِكٌ فيكُمُ الثَّقَلَيْنِ   كِتابَ اللّهِ وَ عِتْرَتی  أَهْلَ بَيْتی إِنْ تَمَسَّكْتُمْ  بِهِما  لَنْ تَضِلُّوا  أَبَداً

قرآن و عترت، دو ودیعه گران‌بهای رسول خاتم بوده و شرط بهره‌مندی از هدایت و دوری از گمراهی و رسیدن به مدینه فاضله دنیوی و بهشت اخروی، تمسّک به این دو است. بر این باور در جامعه اسلامی بر همگان و به ویژه بر دستگاههای حاکمیتی فرض است که در توسعه فرهنگ اسلامی منطبق با شاخصه‌های قرآن و عترت بکوشند. لذا مسابقات و جشنواره‌هاي قرآن و عترت در مراكز آموزش عالی از مؤثرترين، فراگيرترين، گسترده‌ترين و مهم‌ترين فعاليت‌هاي قرآن و عترت مي‌باشد كه سالهای زیادی است که دستگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهاي قرآني و فرهنگي دانشگاهي به برگزاری آن اقدام می کنند.

در این راستا؛ جشنواره سراسری قرآن و عترت دانشگاهیان با هدف نشر و گسترش فرهنگ قرآن و عترت در دانشگاه‌ها از سال ۱۳۶۴ طرح ریزی گردیده و همه ساله به اجرا در می‌آید. دانشگاه علوم و معارف قرآن كريم نيز پس از برگزاری هشت دوره مسابقات سراسري قرآن كريم، از سال ۱۳۸۹ این مسابقات را با شکوه هرچه بیشتر با انضمام مسابقات بخش اساتید و کارمندان در قالب «المپیاد قرآن و عترت» تا سال ۱۳۹۵ برگزار نموده است. جهت هماهنگ سازی و همگام بودن با سایر دستگاه های دانشگاهی کشور، از سال تحصیلی ۱۳۹۶-۱۳۹۵ «المپیاد قرآن و عترت» با عنوان «جشنواره قرآن و عترت» به کار خود ادامه داد.

این جشنواره در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در دو مرحله دانشکده ای و سراسری برگزار شده و نفرات برتر دانشجویان به سی و سومین جشنواره ملّی قرآن و عترت دانشجویان ایران معرفی خواهند شد.

 

š اصول، سیاست‌ و اهداف حاکم بر جشنواره قرآن و عترت

از آنجا که تعیین اصول، سياست و اهداف و حرکت در مسیر آنها، موجب جهت ‌بخشي بهینه جشنواره قرآن و عترت به سوی اهداف و آرمان‌هاي متعالي نظام اسلامي و نیز پربارتر شدن آثار و نتایج این مسابقات خواهد شد، لذا این موارد به شرح زیر به عنوان زيربناي برنامه‌ها و اقدامات تعيين شده می باشد:

الف- اصول و سیاستها:

۱-  جامع نگری: توجه به همه ابعاد انسان ساز و حیات آفرین قرآن و عترت

۲-  حفظ وحدت اسلامی: دوری از دامن زدن به هرگونه اختلافات مذهبی و استفاده از جایگاه وحدت‌بخش قرآن در بین مذاهب اسلامی.

۳-  معنويت محوري: تأكيد بر اخلاص و معنويت و معناگرايي در همه مراحل.

۴-  توسعه كمّي و كيفي:‌ تحول رو به جلو و افزايش رشته‌ها و تعميق مفاهيم و ارتقاي سطح فني مسابقات.

۵-  شكوهمندي و نشاط: اهتمام عالي و مشاركت همه جانبه نهادها و مسئولان و دانشگاهيان ذیربط در اجرای شکوهمند جشنواره ها و مسابقات قرآنی و ایجاد شور و نشاط قرآنی در مخاطبان.

 

ب- اهداف:

۱-  اعتلاي دانش، ايمان، اخلاق و بصيرت ديني دانشگاهيان و توسعه فضاي معنوي و قرآني در دانشکده های علوم قرآنی و تشويق ایشان به سوی فعاليت‌هاي قرآني و عترت

۲- گسترش مفاهيم، آموزش‌ها و پژوهش‌هاي قرآن و عترت

۳- توجه توأمان به الفاظ و مفاهيم قرآن كريم و متون ائمه اطهار با تأكيد بر حفظ، تدبّر و عمل به آن

۴- گسترش اطلاعات و مباحث كاربردي قرآن و عترت و تقويت محتواي برنامه‌هاي قرآن و عترت

۵- تعميق نگرش اهل هنر و ادب به قرآن كريم و سيره معصومين

۶- هماهنگي و حركت همسوي همه دستگاه‌هاي آموزش عالي در زمينه مسابقات و جشنواره‌هاي قرآن و عترت

 

بخش‌های جشنواره:

۱-۵- بخش آوایی: شامل: حفظ(۱، ۳، ۵، ۱۰، ۱۵، ۲۰ جزء و کل قرآن)، قرائت تحقیق و ترتیل، نغمات آئینی(اذان، تواشیح و همخوانی، دعا و مناجات خوانی) و تدریس قرآن کریم. (رشته‌های اذان و تواشیح فقط ویژه برادران خواهد بود.)

۲-۵- بخش معارف قرآنی و سیره معصومین:(کتبی): شامل: آشنایی با احادیث اهل بیت، آشنایی با مفاهیم نهج البلاغه، آشنایی با مفاهیم صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن، آشنایی با ترجمه و تفسیرقرآن کریم، آشنایی با سیره معصومین، احکام، پرسمان معارفی، سبک زندگی اسلامی ایرانی.

۳-۵- بخش پژوهشی: شامل: مقاله نویسی، تلخیص کتاب

۴-۵- بخش فناوری: شامل: تولید نرم افزار، اپلیکیشن، کانال شبکه های مجازی.

۵-۵- ادبی: شامل: شعر، داستان نویسی، نمایشنامه نویسی و فیلم نامه نویسی.

۶-۵- هنری: شامل: خوشنویسی، نقاشی،  عکاسی، تذهیب، فیلم کوتاه، معرّق و منبّت و طراحی پوستر

 

--

حدیث روز
پوستر

شانزدهمین جشنواره قرآن و عترت

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

جهت دریافت سایز اصلی اینجا کلیک کنید

 

پیوندها

 

جهت ثبت نام کلیک کنید

 

 

جهت دریافت منابع کلیک کنید 

 

 

جهت ورود به کانال تلگرام معاونت فرهنگی دانشگاه تصویر زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

اخبار و اطلاعیه های مرتبط
منوهای معاونت