بستن

يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٨
اخبار > ترجمه کتاب «اللغات في القرآن» توسط عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی میبد.
 


  چاپ        ارسال به دوست

«اللغات في القرآن»

ترجمه کتاب «اللغات في القرآن» توسط عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی میبد.

لغات­ القرآن موضوع ارزشمندی است که دانشمندان و صاحبنظران در لغت از قرن اول هجری بدان توجه نشان داده­اند و در قرن دوم در مورد آن به تألیف پرداخته­اند. از جمله کسانی که در این زمینه تألیفاتی ارائه داده­اند، فرّاء، ابوزید، أصمعی، هیثم بن عدی و محمدبن یحیی القطیعی می­باشند. ابن ندیم می­گوید: ابن درید نیز کتابی در لغات­ القرآن تألیف کرد ولی آن را به پایان نرساند.

          کتاب «لغات­ القرآن» به روایت «اسماعيل بن عمرو» که به کوشش «صلاح­ الدين المنجّد» ویرایش و منتشر شده است، یکی از کتاب­هایی است که در این باب به تألیف رسیده است و به لغات قبایل و امت­ها در قرآن اختصاص یافته است.

           کتاب بر اساس سوره­ها مرتب شده است، بنابراین از سوره بقره آغاز می­شود و تا آخر سوره ادامه می­یابد و الفاظ قبایل عرب در هر سوره و نیز الفاظ ملت­های دیگر همچون فارس و روم و نبط و سریان و عبرانی را روایت می­کند.

         این کتاب از این جنبه، منابع لغوی قرآن را برای ما تبیین می­کند و به لغات قبایل قبل از اسلام توجه می­کند و نسبت اخذ قرآن از الفاظ هر قبیله را معین می­کند.

          کتاب مذکور توسط دکتر مجتبی محمدی مزرعه­ شاهی (عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی میبد) و مهناز کریمی مزرعه­ شاه (کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی) از عربی به فارسی ترجمه شده است و انتشارات شهر علم در تیراژ 1000 نسخه و 168 صفحه آن را به چاپ رسانده است.٢٣:٠٢ - پنج شنبه ٩ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٣٦٨٤    /    تعداد نمایش : ٨٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج