ورود به پنل کاربری
اخبار > رشد ۶۰۰ درصدی مقالات علمی ـ پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
 


  چاپ        ارسال به دوست

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم مطرح کرد؛

رشد ۶۰۰ درصدی مقالات علمی ـ پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

به گزارش پایگاه خبری ایحاء به نقل از تسنیم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمد نقیب، با اشاره به فعالیت‌های علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اظهار داشت: سازمان مرکزی دانشگاه در قم مستقر و دارای 17 دانشکده در سایر استان‌های کشور هستیم، همچنین یک دانشکده در قم مستقر است و درمجموع 18 دانشکده داریم.

سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اضافه کرد: با مصوبه هیئت‌امنای دانشگاه، دفتر همکاری‌های بین‌المللی و روابط علمی در کنار معاونت پژوهش و فناوری و همچنین پژوهشکده قرآن کریم در دانشگاه تصویب‌شده و روسای آن‌هم تعیین‌شده است که کارهای کلان پژوهشی دانشگاه را پیگیری کنند.

 
به گفته حجت‌الاسلام نقیب، معاونت پژوهشی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم بیشتر نظارت بر کارهای پایان‌نامه دانشجویان، نظارت بر کارهای پژوهشی اساتید و انتشارات دانشگاه را بر عهده دارد.

 
وی عنوان کرد: تاکنون حدود 25 الی 30 عنوان کتاب در مجموعه دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به چاپ رسیده است، همچنین در حال حاضر 5 مجله علمی در دانشگاه فعال بوده که به‌صورت جدی در حال پیگیری هستیم تا امتیاز علمی- پژوهشی بودن این مجلات را از وزارت علوم بگیریم.

 
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه‌های مختلف با مراکز علمی گوناگون گفت: مقررشده یک مجله بین‌المللی مشترک به زبان عربی و انگلیسی با دانشگاه امام صادق (ع) منتشر کنیم، همچنین پیگیری انتشار یک مجله مشترک با پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پیگیری انتشار یک مجله با انجمن علمی قرآن و تحول علوم و پیگیری انتشار یک مجله علمی با پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی ازجمله دیگر اقداماتی است که در راستای رشد علمی دانشگاه انجام داده‌ایم.

 
حجت‌الاسلام نقیب ادامه داد: همچنین یک مجله مشترک به زبان عربی، انگلیسی و فارسی با دانشگاه تونس تحت عنوان مجله «مداد» را در حال پیگیری هستیم که به شکل بین‌المللی بوده و همین روزها مجلات آن تأییدشده و به‌زودی منتشر می‌شود.

 
وی ابراز کرد: تفاهم‌نامه‌ای با کتابخانه آستان قدس رضوی به‌منظور احیای برخی کتب خطی موجود این آستان منعقد کرده‌ایم، این کار را پژوهشکده قرآن کریم به عهده می‌گیرد تا برخی از این کتب را توسط دانشجویان احیا کنیم.

 
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اضافه کرد: در بخش همکاری‌های علمی و بین‌المللی با همایش‌های مختلف در حال رایزنی هستیم که هم لوگوی دانشگاه در این همایش‌ها قرار بگیرد، همین‌ اینکه اساتید و دانشجویان بتوانند مقالات علمی خود را به این همایش‌ها بفرستند.

حجت‌الاسلام نقیب در مورد مقالات علمی چاپ‌شده در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم نیز گفت: از سال 87 که دانشگاه توسط وزارت علوم مجوز گرفته تا سال 97، این دانشگاه 310 مقاله علمی پژوهشی به چاپ رسانده است و در این یک سال اخیر یعنی 6 ماهه نخست سال 98، دانشگاه حدود 90 مقاله علمی- پژوهشی را به چاپ رسانده‌ایم که رشد 600 درصدی را نشان می‌دهد.

 
وی افزود: حدود 210 مقاله علمی- ترویجی از اعضای هیئت‌علمی چاپ‌شده که 66 مقاله مربوط به امسال بوده است، همچنین 879 مقاله از اعضای هیئت‌علمی به همایش‌ها رفته که 279 مورد مربوط به امسال بوده است.

 
سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در رابطه با علت رشد چشمگیر فعالیت‌های علمی دانشگاه نیز اظهار داشت: فرصت‌های مطالعاتی داخل به اساتید دانشگاه داده‌شده و همچنین تبدیل وضعیت دو سه نفر از اساتید سبب ایجاد شورونشاط بیشتری در فضای پژوهشی دانشگاه شد، از سوی دیگر ترفیع‌های اساتید منوط به کتاب و مقاله شد و یک رشد علمی در میان اساتید اتفاق افتاد.

 
حجت‌الاسلام نقیب با اشاره به ترجمه و تألیف کتاب صورت گرفته از سوی اساتید و پژوهشگران دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم طی سالیان اخیر عنوان کرد: 347 کتاب در این ده سال ترجمه و تألیف شده است، امسال نیز حدود 80 عنوان کتاب از اساتید هیئت‌علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم به چاپ رسیده است.

 
وی همچنین با اشاره به چاپ 10 عنوان کتاب دانشگاه توسط سازمان سمت گفت: طی تفاهم‌نامه‌ای با سازمان سمت، حدود 20 عنوان کتاب به این سازمان معرفی کرده‌ایم که 10 عنوان کتاب تأییدشده است، 3 عنوان کتاب زیر چاپ بوده و 7 عنوان هم مراحل ارزیابی را طی می‌کند.

 
به گفته سرپرست دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم تعیین اولویت‌های پژوهشی و عدم موازی کاری ازجمله اقداماتی بوده که در دانشگاه با جدیت دنبال می‌شود.


٠٩:٢٨ - سه شنبه ٢٦ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٤٢٢١    /    تعداد نمایش : ٥٢٠


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج