امروز: پنج شنبه ٢١ آذر ١٣٩٨

آخرین اخبار دانشکده

 • :

سایت نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
وزارت علوم و تحقیقات پایگاه قرآنی دانشجویی ایحاء

 •  


    چاپ        ارسال به دوست

  «اللغات في القرآن»

  ترجمه کتاب «اللغات في القرآن» توسط عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی میبد.

  لغات­ القرآن موضوع ارزشمندی است که دانشمندان و صاحبنظران در لغت از قرن اول هجری بدان توجه نشان داده­اند و در قرن دوم در مورد آن به تألیف پرداخته­اند. از جمله کسانی که در این زمینه تألیفاتی ارائه داده­اند، فرّاء، ابوزید، أصمعی، هیثم بن عدی و محمدبن یحیی القطیعی می­باشند. ابن ندیم می­گوید: ابن درید نیز کتابی در لغات­ القرآن تألیف کرد ولی آن را به پایان نرساند.

            کتاب «لغات­ القرآن» به روایت «اسماعيل بن عمرو» که به کوشش «صلاح­ الدين المنجّد» ویرایش و منتشر شده است، یکی از کتاب­هایی است که در این باب به تألیف رسیده است و به لغات قبایل و امت­ها در قرآن اختصاص یافته است.

             کتاب بر اساس سوره­ها مرتب شده است، بنابراین از سوره بقره آغاز می­شود و تا آخر سوره ادامه می­یابد و الفاظ قبایل عرب در هر سوره و نیز الفاظ ملت­های دیگر همچون فارس و روم و نبط و سریان و عبرانی را روایت می­کند.

           این کتاب از این جنبه، منابع لغوی قرآن را برای ما تبیین می­کند و به لغات قبایل قبل از اسلام توجه می­کند و نسبت اخذ قرآن از الفاظ هر قبیله را معین می­کند.

            کتاب مذکور توسط دکتر مجتبی محمدی مزرعه­ شاهی (عضو هیأت علمی دانشکده علوم قرآنی میبد) و مهناز کریمی مزرعه­ شاه (کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی) از عربی به فارسی ترجمه شده است و انتشارات شهر علم در تیراژ 1000 نسخه و 168 صفحه آن را به چاپ رسانده است.  ٢٣:٠٢ - پنج شنبه ٩ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٣٦٨٤    /    تعداد نمایش : ١٥٧  خروج