امروز: يکشنبه ١١ خرداد ١٣٩٩

آخرین اخبار دانشکده

 • :

سایت نهاد مقام معظم رهبری دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم
خبرگزاري بين المللي قرآن پایگاه قرآنی دانشجویی ایحاء

 •  


    چاپ        ارسال به دوست

  چرا نام همه ائمه معصومين(ع) را خداوند انتخاب كرده است؟

  دكتر محسن ديمه كار عضو هيات علمي دانشكده علوم قرآني مشهد در سخنراني در جمع نمازگزاران دانشكده با تبريك اعياد شعبانيه به ماجراي نامگذاري امام حسين(ع) اشاره كرد و گفت: هنگام تولد امام حسين(ع)، حضرت زهرا(س) برحضرت امير(ع) درنامگذاري اباعبدالله (ع) پيشي نگرفت و اميرالمومنين(ع) نيز بر حضرت رسول(ص) پيشي نگرفت و پيامبراكرم(ص) نيز فرمود: من هم بر خداوند پيشي نخواهم گرفت و جبرئيل از جانب خداوند نازل شد و فرمود: نام اين فرزند را به نام فرزند هارون بگذار و همين ماجرا نيز قبلا در مورد نامگذاري امام حسن(ع) نيز اتفاق افتاده بود.

  ديمه كار ادامه داد: بنا به حديث منزلت، جايگاه حضرت علي(ع) نسبت به رسول(ص) شبيه منزلت هارون به حضرت موسي(ع) است و هارون وصي و خليفه موسي(ع) بود و حكمت اين نامگذاري يادآورشدن سلسله جليله نبوت و امامت و وصايت مي باشد. .

  عضو هيات علمي دانشكده مشهد بيان كرد: فرزندان هارون در روايات شَبّر و شَبّير و مُشبّر ذكر شده كه عبري است و در آيه 248 سوره بقره قرآن آل هارون آمده كه نشانگر منزلت و مقام آن هاست و در اسناد اهل سنت آمده كه  فرزند سوم امام علي(ع) يعني محسن نيز همنام فرزند سوم هارون نامگذاري شد.

  ديمه كار سپس ادامه داد: در عيون اخبارالرضا(ع) شيخ صدوق آمده است وقتي اسماء قنداقه امام حسين(ع) را نزد رسول اكرم(ص) آورد حضرت اشك ريخت و فرمود: گروهي ظالم اين فرزند را به شهادت مي رساند و به اسماء فرمود كه اين مطلب را به حضرت فاطمه(س) نگويد.

  استاد دانشكده مشهد به چند مورد نامگذاري خداوند در قرآن اشاره كرد مانند ماجراي تولد حضرت يحيي در آيه 7 سوره مريم و نامگذاري حضرت عيسي(ع) در آيه 45 سوره آل عمران، همچنين نامگذاري حضرت رسول(ص)  كه با اسم احمد توسط حضرت عيسي(ع) بنا به آيه 6 سوره صف معرفي و بشارت داده مي شود و گفت: توجه به اين موضوع كه نام انبياء اولوالعزم و انبيائي كه به مقام امامت رسيده اند را خداوند تعيين نموده است نشانگر ادامه سلسه امامت و وصايت و عظمت و مقام امام حسين(ع) و ساير امامان معصوم(عليهم السلام) است زيرا كه نامگذاري خداوند بر اساس علم و حكمت است و نام همه امامان را نيز خداوند مشخص كرده است .


  ١٣:٢٧ - شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٣٥٦٤    /    تعداد نمایش : ١٢٩


  برای این خبر نظری ثبت نشده است
  نظر شما
  نام :
  ايميل : 
  *نظرات :
  متن تصویر را وارد کنید:
   

  خروج