معاونت فرهنگی / امور محافل انس با قرآن و عترت

 

 برگزاری محافل انس با قرآن و عترت و کرسی­های تلاوت

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

مستند بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی

ياد بگیريم كه جلساتي داشته باشيم، فقط براي شنيدن كلام الله. جلسات زياد هستند، ليكن احتياج است در ميان مردم ما كه قلباً علاقه‌مند به قرآن‌اند، جلساتي باشد فقط براي شنيدن. غير از جلساتي كه در آن، جوان ما، نوآموز ما، روخواني قرآن را فرا مي‌گيرد، يا تجويد را ياد مي‌گيرد، يا قرائات مختلف را تعليم مي‌بيند، خواننده‌ي قرآن، قاري قرآن بايد بنشيند و همين طور كه ما پاي يك منبر جمع مي‌شويم و به آن گوش مي‌دهيم، پاي تلاوت قرآن جمع بشويم و از آن بهره ببريم. همه‌ اين حرف‌هاي ما، استدلال‌ها و برهان‌ها و خطبه‌ها و لفاظی‌ها و حرّافي‌ها و شعرها و نثرها باشند؛ فروع‌اند. اصل، كلام خدا است؛ وحي الهي است. اين لفظ پاكيزه و مقدسي است كه از غيب بر قلب پيامبر نازل شد و پيغمبر اينها را در اختيار ما گذاشت. (بيانات مقام معظم رهبري مدظله‌العالي در ديدار قاريان قرآن؛ رمضان 87)

یکی از کارهایی که خیلی خوب است در کشور انجام بگیرد - البتّه کم‌وبیش هست، قبل از انقلاب هم به یک شکلی بود؛ بعد از انقلاب البتّه بهتر است و به یک شکل بهتری وجود دارد لکن باید رواج پیدا کند - این است که ما جلسه‌ی تلاوت قرآن داشته باشیم. قبل از انقلاب خب جلسه‌ی دوره و قرآن داشتیم؛ بنده خودم آن وقتها چندین جلسه‌ی این‌جوری تشکیل می‌دادم و حضور پیدا می‌کردم و دیده بودم و شرکت کرده بودم؛ آن منظور نیست؛ آن جلسات برای تعلیم قرآن بود؛ یکی یکی می‌خواندند، تعلیم پیدا می‌کردند. منظور از جلسه‌ی تلاوت قرآن این است که جلسه‌ای تشکیل بشود، افراد حاضر بشوند، قاری قرآن بنشیند آنجا یک ساعت - کمتر یا بیشتر - قرآن بخواند؛ مستمعین فقط برای شنیدن قرآن بیایند آنجا بنشینند؛ بیایند بنشینند و قرآن را بشنوند. این خیلی مؤثّر است. این از خواندنِ خود انسان هم در مواردی تأثیرش بیشتر است. بعضی هستند که معانی قرآن را می‌فهمند، معانی این کلمات را می‌فهمند. ما البتّه - غیر عرب‌ها - این بداقبالی را داریم که زبانمان زبان قرآن نیست؛ عرب‌ها زبانشان زبان قرآن است؛ وقتی که قاری روی یک جمله‌ای تأکید می‌کند و آن را تکرار می‌کند و دو بار، سه بار، پنج بار می‌گوید، آنها همه متوجّه‌اند که او چه دارد می‌گوید. اگر بخواهیم یک تشبیه ناقصی بکنیم، فرض بفرمایید مثل این جملاتی که از گلستان سعدی مثلاً در ذهن همه‌ی ماها هست؛ مثلاً فرض کنید «آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است» را وقتی بگویند، همه می‌فهمند، گوش می‌کنند. جملات قرآنی که هزاران برابر حکمتش بیشتر است - هم کمّاً، هم کیفاً - وقتی قاری آن را می‌خواند، مستمع عرب این را درک می‌کند؛ مستمع غیر عرب ممکن است بفهمد، ممکن است نفهمد. سعی کنیم اوّلاً با زبان قرآن آشنا بشویم؛ با زبان قرآن خودمان را آشنا کنیم؛ این یکی از امتیازاتی است که اگر چنانچه این را بتوانیم تأمین کنیم در جامعه‌ی خودمان [خوب است]؛ روی این در قانون اساسی ما و در قوانین اوّلیِ انقلاب تأکید شده، روی این تکیه شده که ما باید زبان عربی را - که زبان قرآن است - یاد بگیریم. آنهایی هم که حالا ندارند این امکان را یا نمی‌توانند، خیلی خب قرآن را جلویشان باز کنند، این قاری شروع کند قرآن خواندن - حالا اینجا قرّای ما مثلاً ده دقیقه، دوازده دقیقه می‌خوانند، آنجا یک ساعت بخوانند؛ یک ساعت، سه ربع ساعت، یک نفر یا دو نفر، قرآن بخوانند، تلاوت کنند، با صوت خوش، با همین شیوه‌های قرائتی دارای زینت تلاوت ـ و افراد حاضر باشند، قرآن را باز کنند، اگر معنایش را نمی‌فهمند ترجمه را نگاه کنند و گوش کنند به آنچه که او [می‌خواند]. این از جمله‌‌ی چیزهایی است که معارف قرآن را در کشور توسعه می‌دهد: جلسات قرآن؛ اصلاً جلسه برای قرآن. (بيانات مقام معظم رهبري مدظله‌العالي در ديدار قاريان قرآن؛ رمضان 95)

 

در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی درباره اهمیت تلاوت و تدبر در قرآن کریم و گسترش انس با قرآن کریم خصوصاً در بین قشر فرهیخته دانشجویان کشور و با عنایت به پتانسیل­های علمی و معنوی دانشکده های علوم قرآنی کشور،  محافل انس با قرآن و عترت و کرسی­های تلاوت با اهداف زیر برگزار می گردد.

 

اهداف :

1- ایجاد فضای معنوی در جامعه به‌ویژه در دانشگاه­ها

2- تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ قرائت همراه با تدبر در آیات

3- ایجاد انگیزه در بین دانشجویان جهت قرائت و تدبر و عمل به آموزه­های قرآن کریم

4- آشنا نمودن دانشجویان با مفاهیم کلی آیات و تفسیر آیه منتخب و پاسخگویی به سؤالات مطرح شده از سوی دانشجویان

5- آشنا کردن دانشجویان با قاریان و مفسران برجسته قرآن کریم 

--

حدیث روز
پوستر

شانزدهمین جشنواره قرآن و عترت

دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

جهت دریافت سایز اصلی اینجا کلیک کنید

 

پیوندها

 

جهت ثبت نام کلیک کنید

 

 

جهت دریافت منابع کلیک کنید 

 

 

جهت ورود به کانال تلگرام معاونت فرهنگی دانشگاه تصویر زیر را با موبایل خود اسکن کنید.

اخبار و اطلاعیه های مرتبط
منوهای معاونت