حجت الاسلام و المسلمین خاموشی در شورای دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم: دانشگاه در مسیر امت سازی با دو ویژگی تولی و تبری گام بردارد

  • 1402/11/03 - 11:23
  • - تعداد بازدید: 173
  • - تعداد بازدیدکننده: 168
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
  • /appsettingFree

حجت الاسلام و المسلمین خاموشی در شورای دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم: دانشگاه در مسیر امت سازی با دو ویژگی تولی و تبری گام بردارد

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در جمع روسای دانشکده های علوم قرآنی سراسر کشور در نشست شورای دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم گفت: پژوهش ها و کارهای علمی دانشگاه باید به سمت امت سازی با دو مولفه مهم تولی و تبری حرکت کند.

حجت الاسلام خاموشی در ابتدای سخنان خود، ضمن قدردانی از اقدامات علمی و پژوهشی این دانشگاه، گفت: حلقه های علمی و پژوهشی دانشگاه گام به گام درحال پیشرفت و مورد تایید هیات امنا می باشد.از روز اول همتم این بود که این بنا و این مسیر را تقویت نمایم. مسئولان دانشگاه باید به فکر توسعه وقف قرآنی برای این مجموعه باشند.
وی با اشاره به تشکیل وقف بازسازی اعتاب مقدسه در کشور، بیان کرد: بنده قبلا پیشنهاد ایجاد وقف بازسازی اعتاب را ارائه کردم. پیش از این وقف ها در این زمینه به صورت خاص و برای یک عتبه مشخص بود اما الان با تجمیع این وقف ها در این زمینه آمار خوبی را از بازسازی عتبات مقدسه در حال مشاهده هستیم. در زمینه های قرآنی همچون پژوهش ها و تحقیقات قرآنی  نیز می توان این کار را انجام داد.
وی در ادامه با تأکید بر ضرورت توجه به موضوعات مختلف قرآنی در کشور همچون پژوهش های قرآنی ، هنر قرآنی ، زبان قرآنی به عنوان زبان واحد امت اسلامی و ...، بر نگاه ویژه مقام معظم رهبری به ترویج علوم و معارف قرآن در جامعه ، اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب همواره بر یادگیری و ترویج علوم قرآن در میان آحاد جامعه تأکید دارند تا جایی که دستور تربیت ده میلیون حافظ قرآن کریم را صادر فرمودند. در واقع ایشان به دنبال امت سازی بر اساس ویژگی هایی هستند که خداوند متعال در قرآن کریم اعلام فرمودند.
حجت الاسلام خاموشی افزود: پروردگار متعال در آیه 4 سوره ممتحنه و چند سوره دیگر ویژگی های یک امت دینی با معیارهای گفت و گوی درون کشوری و برون کشوری را بیان کرده است. بر اساس این آیه، مهمترین کار انبیا امت سازی با ویژگی تولی و تبری است، اگر امتی این دو ویژگی مهم را نداشته باشد، در واقع امتی با محتوای دینی و اسلامی شکل نخواهد گرفت.
وی همچنین بیان کرد: رهبر ما، دانش آموخته حوزه و تربیت یافته مکتب امام راحل و یک مبارز نستوه است که تولی و تبری را نه تنها به خوبی می شناسد بلکه به صورت کامل و روشن آن را اجرا و به دیگران توصیه می فرماید. موضع گیری های ایشان در اتفاقات جهان و منطقه، حمایت های علنی و شفاف خود در خصوص موضوع غزه و فلسطین، ایستادگی ها و مقاومت در برابر استکبار جهانی و ... بیانگر کامل این موضوع می باشد.
وی در پایان تصریح کرد: من از این دانشگاه میخواهم در حوزه تحقیقاتی و پژوهشی و هر بخشی که امکان خدمت دارد، به امت سازی متناسب با ویژگی های مد نظر قرآن و این رهبر فرزانه و مقتدر کمک نماید . ما یک دانشگاه صرف نیستیم و باید به دنبال تربیت نسل امت آن امام باشیم.

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 692
کلمات کلیدی
مدیر سایت ایحا
خبرنگار

مدیر سایت ایحا

تنظیمات قالب