موضوع اشتغال نخبگان قرآنی با جدیت درحال پیگیری است

  • 1402/08/02 - 12:01
  • - تعداد بازدید: 533
  • - تعداد بازدیدکننده: 527
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
  • /appsettingFree
حجت الاسلام والمسلمین نقیب در مراسم آغاز سال تحصیلی در دانشکده علوم قرآنی قم :

موضوع اشتغال نخبگان قرآنی با جدیت درحال پیگیری است

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در جمع دانشجویان، اساتید و مسئولان دانشکده علوم قرآنی قم، ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و فصل فراگیری علم، ورود دانشجویان جدید را به خانواده بزرگ دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خیر مقدم عرض کرد.

به گزارش ایحا، حجت الاسلام سید محمد نقیب، آموزش و یادگیری علوم قرآنی و خدمت به ساحت مقدس و نورانی این کتاب آسمانی را توفیقی از جانب خداوند متعال عنوان کرد و افزود: خداوند را سپاسگزاریم که مسیر زندگی ما را مأنوس و هم مسیر با معارف قرآن قرار داده است. این نعمت بزرگی است که خداوند عنایت کرده است.

وی افزود: تنها حضور در مسیر قرآن کافی نسیت بلکه باید رفتار و منش ما نیز قرآنی باشد به گونه ای که در جامعه هرکس رفتار و اعمال مارا مشاهده میکند، یاد خدا و قرآن بیفتد. اگر مدرس قرآن و دانشجوی قرآن به این جایگاه رسید که دیگران با دیدنش به یاد خدا بیفتند، معلوم است درست عمل کرده ایم. خداوند درقرآن، پیامبر را درچندین آیه، «مذکر» معرفی میکند. «مذکر» یعنی تذکر دهنده به خیر و خوبی. اما در آخر آیه 10 سوره مبارکه طلاق، خداوند پیامبر را «ذکر» معرفی میکند. ذکر یعنی پیامبر از شدت رعایت یک صفت به آن مبتلا میشوند .

نقیب تصریح کرد: پس ما باید ‌خودمان ذکر شویم یعنی وقتی میگویند این فرد دانشجوی قرآن است، دیگران باورشان شود که دانشجوی قرآن است. باید زینت قرآن باشیم که اگر نباشیم وظیفه مان رابه درستی انجام نداده ایم.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه افزود: البته آن چیزی که این دانشگاه را با سایر دانشگاه های کشور متمایز می کند، ظرفیت بالای فرهنگی است که در میان اساتید، کارکنان و دانشجویان ما وجود دارد. در اکثر دانشگاه های کشور با چالش های فرهنگی همچون حجاب، روابط آزاد جنس مخالف، جریان های فکری، سیاسی و دینی منحرف و ... مواجه هستند ، درحالیکه در این مجموعه نه تنها چنین مواردی وجود ندارد، بلکه دانشجویان ما می توانند در زمینه های فرهنگی به عنوان الگوی انقلابی، دینی و قرآنی به جامعه معرفی شوند.

حجت الاسلام نقیب بیان کرد: مسئولان در سازمان مرکزی و دانشکده های علوم قرآنی باید تمام تلاش خود را برای حفظ و ارتقاء این ظرفیت فرهنگی در دانشگاه انجام دهند. خوشبختانه این وضعیت فرهنگی دانشگاه و پیگیری های انجام شده موجب شد تا مراکز آموزشی همچون وزارت آموزش و پرورش جهت جذب معلم در حوزه های دینی و امور تربیتی و پرورشی ، سهمیه ویژه ای را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان ما اختصاص دهند.

وی بیان کرد: همچنین در خصوص اساتید و مربیان مدارس «بهار نور معرفت» نیز طبق مذاکرات انجام شده، قرار بر این شد که تا حد امکان از میان دانشجویانی که شرایط لازم جهت تدریس را دارند، استفاده شود. همچنین مقرر شد با درخواست تأسیس این مدارس از سوی متقاضیانی که از دانشجویان و فارغ التحصیلان این دانشگاه باشند، موافقت گردد.

رئیس دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم درخصوص آمار اشتغال فارغ التحصیلان قرآنی در کشور اظهار کرد: علی رغم تبلیغات سوء که در خصوص فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد، طبق آخرین آمار اعلامی از وزارت علوم، آمار اشتغال فارغ التحصیلان ما بسیار آمار قابل قبولی بود. به طوری که دانشگاه ما از میان دانشگاه های کشور، رتبه پنجم در مقطع کارشناسی ارشد و رتبه دوازدهم در مقطع کارشناسی را کسب کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، علاوه بر تأکید بر انجام فعالیت های علمی و پژوهشی و ارتقاء سطح کیفی در آموزش و پژوهش، توجه به مسئله حفظ قرآن کریم را به عنوان یکی از مهمترین تأکیدات و منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی، عنوان کرد.

نقیب گفت: یکی‌از حسرت های جدی زندگی بنده این است که چرا قرآن را درجوانی حفظ نکردم . تقاضای بنده از دانشجویان محترم چه کسانی که ازقبل بودند وچه کسانی که امسال وارد دانشگاه شدند، این است که حتما این موضوع را به عنوان یکی از مهمترین برنامه های زندگی خود در اولویت قرار دهند. دانشگاه نیز در جهت حمایت از حافظان ، طرح های مهمی همچون برگزاری کلاس و کارگاه های عملی ، اعطای کمک هزینه های تحصیلی و همچنین تحصیل رایگان برای حافظان را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: از سال گذشته نهضت حفظ قرآن را در دانشگاه آغاز کرده ایم. الحمدالله طبق آمار مرکز امور قرآنی این طرح در دانشگاه در حال اجرا بوده و در حال حاضر حدود 300 حافظ قرآن در دانشکده های علوم قرآنی مشغول تحصیل می باشند. دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم باید در زمینه تحقق ده میلیون حافظ قرآنی که رهبر معظم انقلاب امر کردند، سهم بسزایی را در کشور داشته باشد.

 

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 379
کلمات کلیدی
مدیر سایت ایحا
خبرنگار

مدیر سایت ایحا

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

تنظیمات قالب